Lotte Anker o edukacji i muzycznych eksperymentach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 01:00
"Sam fakt, że muzyka improwizowana wciąż istnieje, uważam za fakt polityczny" - mówi Lotte Anker. Wybitna duńska saksofonistka, improwizatorka i kompozytorka jest również cenionym pedagogiem. Rozmawialiśmy zatem o słynnym duńskim systemie edukacji muzycznej, którzy wychował… niemal całą młodą polską scenę jazzową.
Lotte Anker
Lotte AnkerFoto: Peter Gannushkin

Posłuchaj
114:30 2020_11_18_23_00_00_PR2_Nocna_strefa.mp3 Lotte Anker o edukacji i muzycznych eksperymentach (Nocna strefa/Dwójka)

Anker opowiadała krwiste anegdoty o ojcu chrzestnym duńskiej awangardy Johnie Tchicaiu, o sposobach radzenia sobie z kryzysem branży koncertowej, wspólnie zastanowiliśmy się też nad funkcjami muzyki eksperymentalnej - również politycznymi - we współczesnych społeczeństwach.

Po wywiadzie frapujące nowości wydawnicze: avant-americana grupy Polski Piach, impro-noise-rockowe trio Fred Lonberg-Holm/Luis Lopes/Ståle Liavik Solberg, inspirowany twórczością Franka Zappy zespół Yellow Snow, odświeżająca jazzowy kanon grupa Janczarski & Siddik 4tet i wymykający się wszelkim kategoriom duet Psychogeografia.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa ("Rozmowy improwizowane")

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ania Szarmach: muzyka to mój drugi język

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 00:00
– Czerpię tyle, ile jest tylko możliwe od muzyków, od wokalistów i w ogóle od mądrych ludzi. Ponieważ muzyka to mój drugi język, chcę nim operować jak najpiękniej – mówiła w Trójce wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów Ania Szarmach.
rozwiń zwiń