Walczący o wolność, mieszczański, alternatywny. Twarze Poznania

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 15:55
"Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej" - wakacyjna akcja, która nawiązuje do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości - zawitała do stolicy Wielkopolski. W licznych rozmowach z naszymi gośćmi przyjrzeliśmy się Poznaniowi z wielu różnych stron.
Audio
  • Walczący o wolność, mieszczański, alternatywny. Twarze Poznania (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej)
  • Rozmowa z Martyną Nicińską z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej)
  • Rozmowa z Jerzym Kamprowskim ze Skansenu Pszczelarskiego w Swarzędzu (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej)
Na placu Adama Mickiewicza wystąpiła m.in. kapela Przodki
Na placu Adama Mickiewicza wystąpiła m.in. kapela PrzodkiFoto: PR

Jednym z ważnych punktów najnowszej historii Poznania jest powstanie wielkopolskie. Wybuchło ono 27 grudnia 1918 w trakcie wizyty Ignacego Jana Paderewskiego, który dzień wcześniej wygłosił z okna hotelu Bazar płomienne przemówienie do licznie zgromadzonych Polaków. - Jego rola w tym wydarzeniu była zaskoczeniem dla niego samego - podkreślała w Dwójce dr Amelia Korzeniewska, prezes Towarzystwa Naukowego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Z kolei Wawrzyniec Wierzejewski z Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego zwracał uwagę na tradycje niepodległościowe obecne cały czas na tych ziemiach. - Wielkopolanie przez wszystkie lata zaborów byli wychowywani, mimo ostrych restrykcji ze strony zaborcy, w duchu polskości. Przyjazd Paderewskiego należy traktować jako iskrę, która została wrzucona na beczkę prochu - mówił.


NIEPODLEGŁA 1200x660.jpg
Serwis Polskiego Radia niepodlegla.polskieradio.pl

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich rozmów poznańskiej odsłony audycji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej". Między innymi na temat Poznania swoiście mieszczańskiego (obecnego w jakimś stopniu na kartach słynnego cyklu książek Małgorzaty Musierowicz), Poznania literackiego, Poznania eksperymentalnych muzyków i kultury alternatywnej czy Poznania – świadka Czerwca 1956.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej

Prowadzili: Małgorzata Szymankiewicz i Michał Nowak

P2390320.jpg
11 miast, czyli "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej"

Goście: Kuba Wojtaszczyk (pisarz), dr Amelia Korzeniewska (prezes Towarzystwa Naukowego im. Ignacego Jana Paderewskiego), Wawrzyniec Wierzejewski (Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego), Rafał Zapała (kompozytor), Maciej Fortuna (trębacz, kompozytor jazzowy), Paweł Lejba (kierownik Obserwatorium Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu), Ryszard Skibiński (Towarzystwo Bambrów Poznańskich), Maria Skrzypczak (Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956), Katarzyna Pawłowska (Teatr Porywacze Ciał i Studio Teatralne BLUM) i Tomasz Matysiak (ze squatu Rozbrat) 

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 15.00

x 

Czytaj także

Dwójka na miejscu. Kalisz - fortepianowe miasto-imperium

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2018 17:10
- Ta historia zaczęła się w 1781 roku. Był to wyrób, który nazywał się fortepianem. A pianina to jest dopiero koniec XIX wieku - mówił w Dwójce Jan Kibler, wieloletni pracownik fabryki Calisia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemyśl. "Stanął jak Rzym na siedmiu wzgórzach"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 17:00
- Wielu historyków twierdzi, że Przemyśl mógł być założony już w VII wieku przez księcia Przemysława i stąd wzięła się nazwa miasta. Dziś trudno jednak doszukać się siedmiu wzgórz, na których go zbudowano – mówił w Dwójce Karol Kicman z Muzeum Narodowego w Przemyślu.
rozwiń zwiń