REKLAMA

Dziwne wakacje na Krecie. Recenzja powieści Tomasza Łubieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 12:00
- Mamy do czynienia z książką autorstwa mężczyzny, w której narrację prowadzi kobieta; jest to zabieg nie zawsze udany - mówiła Iwona Smolka, która wspólnie z Januszem Drzewuckim i Piotrem Matywieckim omówiła powieść "Turnus".
Audio
  • O powieści Tomasza Łubieńskiego pt. "Turnus" rozmawiają Iwona Smolka, Janusz Drzewucki oraz Piotr Matywiecki (Tygodnik literacki/Dwójka)
Fragment okładki powieści Tomasza Łubieńskiego Turnus
Fragment okładki powieści Tomasza Łubieńskiego "Turnus"

Akcja powieści Tomasza Łubieńskiego rozgrywa się na Krecie. Główna bohaterka, dziewczyna o imieniu Persi (skrót od imienia Persefona), oprowadza po wyspie zawsze znudzonych wycieczkowiczów. Spotyka starszego mężczyznę poszukującego śladów po ośmiodniowej bitwie o Kretę, jaka rozegrała się podczas II Wojny Światowej. W pewnej chwili profesor po prostu znika. Pojawiaja się też w "Turnusie” dwaj młodzi Niemcy, którzy z jednej strony starają się ubiorem i zachowaniem  naśladować hitlerowców, z drugiej zaś – oddają cześć pamięci tych, których w czasie wojny właśnie Niemcy pomordowali.

Prowadzący zwracają uwagę, że trudno wypowiadać się o tej książce w sposób zdecydowany. - Mamy do czynienia z książką autorstwa mężczyzny, w której narrację prowadzi kobieta; jest to zabieg nie zawsze udany - twierdzi Iwona Smolka. - Nie bardzo też wiadomo, czy bohaterowie "Turnusu” są istotami z krwi i kości, czy też tylko widmami - dodaje Janusz Drzewucki. Prowadzący zgadzają się, że, drugiej strony, są również w powieści Łubieńskiego wątki oddane z przejmującym realizmem – jak choćby opowieść Persi o jej relacjach z matką; przez całą książkę zresztą przewija się cień śmierci, ciążący tak samo nad tym, co zdaje się nieokreślone, jak i nad szczegółami prawdopodobnymi... Według Piotra Matywieckiego, za walor "Turnusu” można uznać jego "wakacyjny” charakter – Jeśli to rzeczywiście wakacje są tematem tej dziwnej powieści - dodaje.

Audycję przygotowała Iwona Smolka

Czytaj także

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:30
Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki" od Krety po Brooklyn

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2012 17:57
W tym wydaniu audycji: nowa powieść Tomasza Łubieńskiego, przejmująca opowieść Ludmiły Pietruszewskiej o matce Rosjance, przegląd nowości (wśród nich książki "sportowe”) oraz… pozdrowienia od Paula Austera, prosto z jego domu w Nowym Jorku!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czytamy debiutancką powieść Tomasza Łubieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 12:00
Znakomity prozaik zabiera nas w "Turnusie" z Białej Podlaskiej przez Paryż na Kretę! Czytanej na antenie Trójki przez Katarzynę Warnke i Sebastiana Pawlaka powieści towarzyszy muzyka filmowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Szczepański doskonalił się całe życie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 16:35
- Miał wielkie cele, a jednocześnie charakteryzowały go skromność, wstydliwość. Dobierał takie środki wyrazu, które nie wskazywały na autora, a na przedmiot. Wyróżniało się tym. Zawsze stawiał siebie poza blaskiem reflektorów - wspomina Andrzej Werner.
rozwiń zwiń