"Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1". Śladem poety

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 07:34
W tygodniu (6-10.12) w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty biografii Tadeusza Różewicza "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1". Autorką jest eseistka i reportażystka Magdalena Grochowska. Czytała Agnieszka Pilaszewska.
Od poniedziałku 6 grudnia Agnieszka Pilaszewska czyta w Dwójce fragmenty książki Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1 Magdaleny Grochowskiej
Od poniedziałku 6 grudnia Agnieszka Pilaszewska czyta w Dwójce fragmenty książki "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1" Magdaleny GrochowskiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:35 Dwójka To się czyta 6.12.2021.mp3 Magdalena Grochowska "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka) 

09:49 To się czyta Dwójka 7 grudzień 2021 11_00_47.mp3 Magdalena Grochowska "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:48 Dwojka_To_sie_czyta 2021_12_08-11-00-43.mp3 Magdalena Grochowska "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:57 To się czyta Dwójka 9 grudzień 2021 11_00_22.mp3 Magdalena Grochowska "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:35 To się czyta Dwójka 10 grudzień 2021 11_02_49.mp3 Magdalena Grochowska "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1", czyta Agnieszka Pilaszewska - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

- Patrzę na to, co się dzieje trochę przez pryzmat jego widzenia świata i nieba, które jest nad jego poezją. To niebo ma kolor miedziany - mówiła o Różewiczu w Dwójce Magdalena Grochowska

Na pytanie: "Kim jesteś?", Tadeusz Różewicz odpowiedział przed laty: "Kto mnie uważnie czyta, ten wie".

Z jego utworami w ręku Magdalena Grochowska podąża za nim przez krajobrazy, wśród których wzrastał, przez idee, które go kształtowały, i przez historię, która przełamała jego los. W pierwszym tomie reporterskiej biografii poety autorka wnika w dzieje rodziny. Rekonstruuje okoliczności, w jakich żydowska dziewczynka - matka Różewicza - opuściła swe gniazdo, a później wymknęła się Zagładzie.

Odtwarza dramat żołnierza AK, którego presja polityczna uczyniła dezerterem. I dramat człowieka poparzonego wojną, który zrewolucjonizował polską poezję, choć "po Auschwitz" miała zamilknąć.

Grochowska opowiada czule o jego powrocie do życia w latach krakowskich i gliwickich, o Różewiczu mężu, ojcu, synu. Ukazuje uwikłanie w socrealizm i uwolnienie, narodziny Różewicza dramatopisarza.

Magdalena Grochowska nie odpowiada wprost na pytanie o to, jakim był człowiekiem, ale odsłania jego nieznane dotąd twarze.

[opis pochodzi od wydawcy]

Magdalena Grochowska to reportażystka i eseistka. W 2016 roku Polski PEN Club uhonorował ją Nagrodą im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich za "konsekwentne opowiadanie dziejów polskiej inteligencji".

Tadeusz Różewicz - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Fragmenty książki "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1" Magdaleny Grochowskiej Fragmenty książki "Różewicz. Rekonstrukcja. Tom 1" Magdaleny Grochowskiej

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 6.12-10.12

Godzina emisji: 11.00


Czytaj także

"To zniszczenie teatru!". Tadeusz Różewicz kontra krytycy

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:57
Sztuki Tadeusza Różewicza, dziś zaliczane do największych osiągnięć współczesnej dramaturgii, w chwili premiery spotykały się z niechęcią wielu recenzentów. Przygotowany przez portal PolskieRadio.pl serwis specjalny rozewicz.polskieradio.pl to świetna okazja, by przyjrzeć się sporom wokół niektórych z jego dramatów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hawałej: Różewicz i narcyzm to dwa kontrasty

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 13:00
- Często myślał o czymś albo był tak zaaferowany rozmową z nami, że nie chciał, by docierał do niego trzask migawki - mówił o Tadeuszu Różewiczu Adam Hawałej, fotograf dokumentujący jego pracę.
rozwiń zwiń