Manet o Velázquezie "największy malarz jaki kiedykolwiek istniał"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 14:40
Diego Velázquez, zazwyczaj nie rysował. Nie robił żadnych szkiców przygotowawczych, jak to było wówczas w zwyczaju tylko od razu malował.
Audio
  • Diego Velázquez - największy malarz jaki kiedykolwiek istniał
Poddanie Bredy znajduje się w zbiorach madryckiego Museo del Prado
"Poddanie Bredy" znajduje się w zbiorach madryckiego Museo del PradoFoto: Diego Velázquez/domena publiczna

Malując wciąż portrety tych samych osób, nigdy nie popadł w rutynę, za każdym razem ukazując inaczej portretowane osoby. Na obrazach przestawiających Infantkę Małgorzatę i małego Filipa Prospera, które znajdują się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu widać cechy charakterystyczne malarza: dążenie do prawdy, psychologizm i artyzm. Na odbiorców spoglądają poważne, nie upiększone twarze małych Habsburgów, spojrzenia uwiecznione są jak na fotografii, a sztywna postawa przypomina o nieustannej tresurę etykietalnej tych dzieci.
Czasami Król Filip IV zlecał  Velázquezowi coś więcej niż własny wizerunek. Tak się zdarzyło w 1635 roku, kiedy zamówił u kilku malarzy uwiecznienie swoich zwycięstw militarnych. Hiszpańskiemu malarzowi przyszło w udziale namalowanie poddania Bredy, holenderskiej fortecy podczas krwawych walk o wyzwolenie spod jarzma hiszpańskiego, które to walki wpisały się w wojnę 30-letnią. Bredę zdobyto w czerwcu 1625 roku, po rocznym oblężeniu, bez przelewu krwi. Właśnie tę niezwykłą sytuację chciał zaakcentować Velázquez, ale nie był jednak jej świadkiem. Odwołał się więc do głównej sceny w dramacie Pedra Calderón de la Barci "Oblężenie Bredy”,  kiedy to gubernator Justyn von Nassau przekazuje klucze hiszpańskiemu dowódcy, Spinoli. Jest to największy obraz Velazaqueza 370cm x 367 cm, znajduje się w hiszpańskim Prado. Malarz nie znał holenderskiego pejzażu, nie widział Bredy, ale znał osobiście Spinolę, który słyną z rycerskości. Akcent główny położył na klimacie psychologicznym. Zwycięzca uprzejmym, ludzkim, ciepłym gestem powstrzymuje gubernatora przed padnięciem na kolana.

Zapraszamy do wysłuchania całej gawędy dr Bożeny Fabiani

Czytaj także

Śladami Gustava Klimta

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 08:00
Zapraszamy na spacer po wystawie prac Klimta w Muzeum Wiedeńskim. To jedna z kilku ważnych ekspozycji zorganizowanych w stolicy Austrii z okazji 150. rocznicy urodzin artysty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Marzę o tym, żeby to, co robię stało się nieśmiertelne"

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 14:00
Jego prace wiszą w renomowanych galeriach i muzeach świata. Jednak bardziej wzrusza go to, że ktoś powiesił jego plakat w salonie fryzjerskim. Rafał Olbiński zawitał do Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autoportret Dürera

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 11:14
Słynny niemiecki malarz stworzył wiele autoportretów. Jeden z nich jest jednak wyjątkowy...
rozwiń zwiń