Feliks Netz. Polak, który mógł być Niemcem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 12:00
Feliks Netz, zmarły 12 kwietnia poeta, prozaik, tłumacz, dziennikarz i radiowiec, w archiwalnych nagraniach opowiadał o swoich poplątanych śląskich losach.
Audio
  • Feliks Netz opowiada o dzieciństwie spędzonym w dolnośląskim Lubaniu i o poszukiwaniu tożsamości (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Feliks Netz mówi o swoim stosunku do Śląsku - jak zrastał się z tą ziemią - i przeżyciu, jakim była dla niego pacyfikacja kopalni Wujek (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Feliks Netz opowiada o swojej fascynacji kinem, o współpracy z Kazimierzem Kutzem w zespole filmowym Śląsk (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Feliks Netz opowiada o przyjaźni z amerykańskim poetą Johnem Guzlowskim oraz o dramatycznej historii jego rodziców (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Feliks Netz opowiada o swojej fascynacji prozą węgierskiego pisarza Sandora Maraiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Reportaż Biblioteka Wojaczka stanowi opowieść o poecie, poprowadzoną oczami jego książek
Reportaż "Biblioteka Wojaczka" stanowi opowieść o poecie, poprowadzoną oczami jego książekFoto: Ginny/flickr/cc

Pochodził z rodziny o korzeniach niemieckich i niewiele brakowało, by wychowano go w tej kulturze i języku. - Tam, gdzie mieszkałem po wojnie, nie miałem się czym pochwalić, żadnym wojennym czynem ojca, bo on "nie był z nich" - powiedział, wyjaśniając, w jaki sposób dochodził do swojej tożsamości.

Feliks Netz w portalu PolskieRadio.pl>>>

W gawędach nagranych w 2007 roku słuchaliśmy opowieści Feliksa Netza jego życiu, które zaczęło się dzieciństwem spędzonym w dolnośląskim Lubaniu i trudną przeprowadzką do Katowic. Twórca wspominał m.in to, jak na jego przyszłość wpłynęła znaleziona na strychu książka w twardej granatowej okładce.

***

Audycja: Głosy z przeszłości

Materiał przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Z nagrań archiwalnych: Feliks Netz

Data emisji: 20.04.2015

Godzina emisji: 11.45

jż/mc

Czytaj także

Odnaleźć siebie w czystszym powietrzu. Feliks Netz wspomina 4 czerwca 1989 r.

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 15:19
– Przyszliśmy na świat w niewoli, jak mówi poeta. Nie wiedzieliśmy, na czym ma polegać wolna Polska. Jednak musimy sobie z tym radzić, jak umiemy, każdy na własną miarę – mówił w Dwójce poeta i prozaik Feliks Netz, wspominając wybory 1989 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówić prawdę do końca". Żegnamy Feliksa Netza

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 16:30
W Dwójce wspominaliśmy zmarłego 12 kwietnia Feliksa Netza - wybitnego pisarza i poetę związanego ze Śląskiem, cenionego tłumacza, autora licznych słuchowisk radiowych.
rozwiń zwiń