Barbara Krafftówna: cała egzystencja teatru

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 07:00
- W 1946 roku było otwarcie Teatru Wybrzeże w Gdyni. Były bardzo ciężkie i biedne warunki. Miasto zafundowało dla zespołu sienniki, a słomę musieliśmy sami sobie zdobyć - w cyklu "Głosy z przeszłości" sięgnęliśmy do nagrań z 2008 roku. To osobiste opowieści wybitnej aktorki, zachowane w Archiwum Polskiego Radia. Barbara Krafftówna odeszła 23 stycznia. Spoczęła w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.
Barbara Krafftówna była aktorką filmową, telewizyjną, teatralną, artystką kabaretową i piosenkarką. Choć kojarzona była głównie z repertuarem komediowym, na swoim koncie miała także wspaniałe role dramatyczne
Barbara Krafftówna była aktorką filmową, telewizyjną, teatralną, artystką kabaretową i piosenkarką. Choć kojarzona była głównie z repertuarem komediowym, na swoim koncie miała także wspaniałe role dramatyczneFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W kinie była aktorką Wajdy, Kutza, a przede wszystkim Wojciecha Jerzego Hasa. Gdyby zagrała tylko w "Jak być kochaną", już przeszłaby do historii kina polskiego. A jednak o filmie mówiła, że to był "epizod", "przygoda" w jej życiu artystycznym. Ważniejsza była dla niej scena. Tu właściwie wszystkiego nauczył ją Iwo Gall. Pamięć o tym reżyserze i pedagogu, współpracowniku Teatru Reduta Krafftówna kultywowała. Przy każdej okazji przypominała o nim dziennikarzom. 

Teatr Wybrzeże w baraku

Pierwszym powojennym dyrektorem Teatru Wybrzeże był wspomniany Iwo Gall. Siedzibą - barak zbudowany przez Niemców w celu organizacji koncertów. - Tam były wspaniałe organy, ze sceną - mówiła Barbara Krafftówna. - Paskudny z zewnątrz, ale wewnątrz była to dosyć uboga, ale scena. Były kulisy – ważna rzecz; garderoby gdzieś w podziemiach. Papier dostawaliśmy klozetowy, cieniusieńki, wspaniały, który był używany przede wszystkim do demakijażu.

Studio Dramatyczne także w Gdyni

Iwo Gall ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczył się tam pod kierunkiem Józefa Mehoffera, studiował w Berlinie, a także w Wiedniu, gdzie zadebiutował jako scenograf, przygotowując dekoracje do "Hamleta" Szekspira w reżyserii Tadeusza Rittnera (1916). W Krakowie w 1945 roku założył Studio Dramatyczne, gdzie uczyła się także Barbara Krafftówna. Zostało ono rozwiązane na rzecz powstałej w 1946 roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. - Gall jako artysta malarz, scenograf, inscenizator uczył nas charakteryzacji, światła - opowiadała aktorka. - Gdynia była zaliczona jako studio Iwo Galla.

Teatr bez tajemnic

- Gall uczył nas również tzw. zaplecza teatralnego: szycia, stolarki - musieli nią być zainteresowani przede wszystkim panowie; uczył nas prawie wszystkich funkcji związanych z pracą w teatrze: kurtyniarza, inspicjenta. Chciał nawet, żeby niegrająca wieczorem część zespołu była gospodarzami, czyli bileterkami, zapraszającymi gości - wymieniała artystka. - Wszystko było przepracowane, cała egzystencja teatru.

Czytaj też:


Była aktorką na wskroś nowoczesną, formalną. U szczytu popularności w Polsce przyjęła propozycję teatralną z Kalifornii. Wtedy w ogóle nie znała języka angielskiego. Ale poznała. O tym również usłyszeliśmy w rozmowach z tą wybitną aktorką przeprowadzonych w 2008 roku.


Posłuchaj
11:25 2022_01_31 12_48_07_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Barbara Krafftówna o obrazach i zapachach dzieciństwa (Głosy z przeszłości/Dwójka)

10:57 2022_02_01 12_49_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Barbara Krafftówna o Kazimierzu Dejmku (Głosy z przeszłości/Dwójka)

14:43 2022_02_02 12_44_58_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Teatralne wspomnienia Barbary Krafftówny (Głosy z przeszłości/Dwójka)

13:43 2022_02_03 12_45_44_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Barbara Krafftówna o swojej amerykańskiej przygodzie (Głosy z przeszłości/Dwójka)

12:23 2022_02_04 12_46_51_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Barbara Krafftówna o swojej przygodzie z filmem (Głosy z przeszłości/Dwójka)

  

 ***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Data emisji: 31.01-4.02.2022

Godzina emisji: 12.45

Czytaj także

Jan Machulski. Dorosłe dziecko na scenie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 05:45
3 lipca wspominamy 95. rocznicę urodzin Jana Machulskiego, aktora, reżysera teatralnego, pedagoga, założyciela i dyrektora Teatru Ochoty w Warszawie, odtwórcy postaci Henryka Kwinto w filmach "Vabank" i "Vabank II, czyli Riposta".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Aktor powinien umieć i wzruszać, i rozśmieszać". Barbara Krafftówna o swoich rolach

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:45
- Umiejętność znalezienia klucza do uczuć widzów była dla mnie najważniejszą sprawą zawodową - podkreślała Barbara Krafftówna w jednej z radiowych rozmów. Znakomita aktorka, zmarła 23 stycznia 2022 roku w wieku 93 lat, przeszła do historii polskiego filmu i teatru dzięki wielu niezapomnianym rolom.  
rozwiń zwiń