Adam Porębski i język harmoniczny

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 22:55
Wrocławianin, Adam Porębski (ur. 1990 r.) - kompozytor związany z wrocławską Akademią Muzyczną - był bohaterem tego wydania audycji "Nowa Polska".
Adam Porębski to kompozytor związany z wrocławską Akademią Muzyczną
Adam Porębski to kompozytor związany z wrocławską Akademią MuzycznąFoto: Shutterstock/Song_about_summer

Artysta lubi harmonikę jazzową, uwielbia język harmoniczny Oliviera Messiaena, sam również pracuje nad systemem harmonicznym. Nie stroni od elektroniki, a tytuły jego utworów "Phantom Trio", "Iluzje" czy "ReVerse" świadczą o tajemniczej, ukrytej warstwie zakodowanej w jego muzyce.

Adam Porębski był gościem audycji, w której usłyszeliśmy jego następujące utwory:

  • fragment organowego cyklu "Shire Bei Haknessel" skomponowanego w oparciu o melodie żydowskiego kantora, Abrahama Lichtensteina, wyk. Jakub Stefek,
  • "Lineaa"na multiperkusję i komputer, wyk. Krystian Skubała,
  • "DysKulacje", wyk. Hashtag Ensemble,
  • "Muzyka Złudzeń" na orkiestrę i elektronikę, wyk. Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec.

Posłuchaj
55:42 2023_11_07 22_00_04_PR2_Nowa_Polska.mp3 Adam Porębski i język harmoniczny (Nowa Polska/Dwójka) 

"Nowa Polska" to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku. W poprzednim wydaniu bohaterem audycji był Andrzej Karałow - pianista, improwizator i kompozytor urodzony w 1991 roku w Łodzi. Komponowanie muzyki zaczyna się dla niego od kontemplowania przestrzeni między ziemią, wodą, powietrzem a niebem, dlatego jego muzyka jest bardzo organiczna. 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 9.11.2023

Godz. emisji: 22.00

mgc/pg

Czytaj także

Antek Cholewiński i koncert na wiolonczelę i syntezator mowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2022 18:00
- Najczystszym rodzajem ekspresji jest da mnie eksplorowanie własnego języka muzycznego. To jest w pewnym sensie to, co artystycznie daje mi zarówno przyjemność, jak i inspirację - mówił w Dwójce Antek Cholewiński, wiolonczelista i kompozytor, który jest gospodarzem kolejnej odsłony cyklu "Miejscówka z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rules for Being Human" - Damian Kostka o kondycji ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 11:00
- Te utwory same w sobie nie są mocno skomplikowane. To nie jest trudny jazz. Bardziej coś, co może wpaść w ucho - mówił w "Poranku Dwójki" Damian Kostka. W audycji sięgnęliśmy po jego debiut kompozytorski, który nawiązuje do zmagań człowieka z realizacją nowych celów i oporem wewnętrznym, jaki odczuwa, wkraczając na nieznane dotąd terytorium. Płyta ukazała się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń