"Rules for Being Human" - Damian Kostka o kondycji ludzkiej

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 11:00
- Te utwory same w sobie nie są mocno skomplikowane. To nie jest trudny jazz. Bardziej coś, co może wpaść w ucho - mówił w "Poranku Dwójki" Damian Kostka. W audycji sięgnęliśmy po jego debiut kompozytorski, który nawiązuje do zmagań człowieka z realizacją nowych celów i oporem wewnętrznym, jaki odczuwa, wkraczając na nieznane dotąd terytorium. Płyta ukazała się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia. 
Damian Kostka
Damian KostkaFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia ukazał się krążek "Rules for Being Human".
  • Tytuł krążka i jednego z utworów kieruje myśli ku pytaniu, co znaczy człowieczeństwo w XXI wieku.
  • Płyta została zrealizowana w składzie: Damian Kostka, Kuba Marciniak, Cyprian Baszyński, Jacek Szwaj, Mateusz Brzostowski.

Emocja, kino, nowoczesny jazz

"Rules for Being Human" - to debiut kompozytorski jednego z czołowych kontrabasistów i basistów młodego pokolenia Damiana Kostki. Muzyka zawarta na płycie utrzymana jest w tajemniczym, niemal filmowym klimacie, łącząc w oryginalny sposób emocjonalne, wpadające w ucho melodie z nowoczesnym jazzem w akustycznym wydaniu. - Od początku miałem w głowie zamysł, żeby uzyskać efekt programowości tej muzyki - można powiedzieć: filmowości - żeby ona wzbudzała emocje w słuchaczu, skojarzenia - mówił Damian Kostka. 

Wartość błędów

Tytuł krążka i jednego z utworów kieruje myśli ku pytaniu, co to znaczy człowieczeństwo w XXI wieku. - Człowiek, to jest temat mi dosyć bliski. Zauważyłem wiele razy, że ludzie, jak każdy, popełniają błędy - podkreślił basista. - Ale nie każdy nauczył się dostrzegać wartość w błędach przez siebie popełnianych. One są szczególnie istotne, gdy dążymy do realizacji celu, do zrobienia czegoś nowego.

Wnioski dla rozwoju

- Wtedy nasz umysł często się buntuje przed nowym wyzwaniem, bo jest wyjście ze strefy komfortu. Człowiek musi nauczyć się kontrolować ten opór wewnętrzny, jaki odczuwa, gdy idzie w tę stronę - tłumaczył muzyk. - Musi też nauczyć się wyciągać wnioski z własnych błędów i jednocześnie dostrzegać w nich wartość, bo jest w nich ogromna wartość dla naszego rozwoju.

Czytaj także:


Płyta została zrealizowana w składzie: Damian Kostka, Kuba Marciniak, Cyprian Baszyński, Jacek Szwaj, Mateusz Brzostowski.


Posłuchaj
07:35 Pornaek Dwójki Płyta 13 luty 2023 09_36_55.mp3 Kontrabasista i basista Damian Kostka o swoim debiucie kompozytorskim (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Damian Kostka (kompozytor, basista)

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 9.35

mg/uk

Czytaj także

Piotr Wyleżoł: muzyka jest z reguły o życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 15:00
- Chodzi o to, żeby znaleźć taki moment, kiedy utożsamiam się z tym, co powstało. Siedzę przy pianinie, komponuję, choć kompozytorem to był Brahms, ja na razie piszę utwory. I przychodzi taki moment, że mi się to po prostu podoba - tak o procesie twórczym mówił w Jedynce Piotr Wyleżoł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alan Wykpisz: muzyka to podróż o różnych odcieniach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:40
- Podróż i jej fazy niosą ze sobą różne kolory i różne odcienie. Jest dużo czasu i miejsca na refleksje, na poznawanie nowych rzeczy. Patrząc na zupełnie nowe kolory i inne reakcje ludzi, wpadam na różne pomysły, szukam balansu - opowiadał na antenie radiowej Dwójki Alan Wykpisz. Jeden z najbardziej rozchwytywanych kontrabasistów młodego pokolenia będzie bohaterem najbliższego koncertu z cyklu "Jazz.PL" (7.10).
rozwiń zwiń