Marek Pospieszalski w hołdzie polskim kompozytorkom XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 23:00
Saksofonista, kompozytor i improwizator, Marek Pospieszalski wraz ze znakomitymi muzykami tworzącymi Oktet postanowili oddać hołd polskim kompozytorkom, współczesnym oraz działającym w drugiej połowie XX wieku. Artysta opowiedział o pomyśle na ten repertuar w audycji "Nowa Polska".
Marek Pospieszalski
Marek PospieszalskiFoto: Cezary Piwowarski/PR

Rytm, rodzaj brzmienia, frazy

Wybrali utwory Elżbiety Sikory, Bernardetty Matuszczak, Luci Dlugoszewski, Grażyny Bacewicz, Barbary Buczkówny, Hanny Kulenty, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Marty Ptaszyńskiej i Agaty Zubel. Powstały znakomite pół improwizowane, pół komponowane utwory, dla których inspiracją były wyjątki z wybranych dzieł wymienionych kompozytorek. Rytm, rodzaj brzmienia, frazy traktowane jako skala do improwizacji albo struktura harmoniczna, którą Pospieszalski z kolegami nagrali i zapętlili.

Unikatowa muzyka - przypomnienie o twórczości kompozytorek

Ośmiu znakomitych muzyków sceny improwizowanej stworzyło unikatową muzykę przypominając zarazem o twórczości kompozytorek.

Skład zespołu to:

  • Marek Pospieszalski - saksofony, klarnet, nagrania
  • Piotr Chęcki - saksofony
  • Tomasz Dąbrowski - trąbka
  • Tomasz Sroczyński - altówka
  • Szymon Mika - gitara akustyczna, gitara elektryczna
  • Grzegorz Tarwid - fortepian
  • Max Mucha - kontrabas
  • Qba Janicki - perkusja, deska dźwięków.

Kompozycje oktetu wykonane były premierowo w ramach festiwalu Sacrum-Profanum w Krakowie, a płyta z wariacjami na temat muzyki polskich kompozytorek ukazała się pod tytułem "No Other End of the World Will There Be".


Posłuchaj
55:37 2024_02_01 22_00_13_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Marek Pospieszalski w hołdzie polskim kompozytorkom XX wieku (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Marek Pospieszalski (saksofonista, kompozytor i improwizator)

Data emisji: 1.02.2024

Godzina emisji: 22.00

mo/pg

Czytaj także

Marek Pospieszalski i "Polscy kompozytorzy XX w.". "To spełnienie moich marzeń"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 11:00
- Pomysł zrodził się ze stypendium ministerialnego, musiałem więc pójść za ciosem. Praca rozplanowana była na cały rok, stąd 12 kompozycji  - mówił w Dwójce Marek Pospieszalski o swoim albumie "Polscy kompozytorzy XX w.".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jazz.PL". Marek Pospieszalski: chciałem pójść pod prąd [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2023 17:57
- Pomysł był taki, żeby muzyka klasyków, kojarzona z filharmonią, trafiła do miejsca niekonwencjonalnego, jakim jest klub muzyczny Alchemia w Krakowie. Chodziło o to, żeby samo nagranie nie było zbyt sterylne, dlatego wszyscy nagrywaliśmy w jednym pomieszczeniu. Jest wiele nieoczywistych, brudnych dźwięków w tej muzyce i to też nadaje jej specjalnego charakteru - mówił w Dwójce multiinstrumentalista i kompozytor Marek Pospieszalski, którego zespół wystąpi w najbliższy piątek w cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń