REKLAMA

"Wysoka Dziewczyna". Film inspirowany książką białoruskiej noblistki

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 13:54
W audycji rozmawialiśmy o porażającym filmie Kantemira Balagova, wybranym rosyjskim kandydatem do Oscara. To drugi obraz 28-letniego twórcy kina, potwierdzający kunszt tego reżysera. 
Audio
  • Audycja o filmie "Wysoka Dziewczyna" (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Kantemir Balagov Wysoka dziewczyna
Kantemir Balagov "Wysoka dziewczyna"Foto: Mat. promocyjne

W filmie "Wysoka dziewczyna" tym razem Balagov zabiera widza do zniszczonego tuż po drugiej wojnie światowej Leningradu. W jednym z tamtejszych szpitali pracuje Ija, zwana Tyczką – pielęgniarka, która popada w stany dziwnego otępienia. Gdy z frontu wróci jej przyjaciółka – Masza – obie dziewczyny wkrótce połączy nowa tragedia. "Wysoka dziewczyna" inaczej niż "Bliskość" (poprzedni film Balagova) pokazuje rosyjskie społeczeństwo. Jednak niezmiennie reżyser zostawia widza z poczuciem dyskomfortu, beznadziei i stawia go w sytuacji bez wyjścia. Jedną z głównych inspiracji tego obrazu była książka Swietłany Aleksijewicz pt. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". 

Kantemir Balagov jest uczniem Aleksandra Sokurowa i wiele zaczerpnął z tego doświadczenia. W twórczości Balagova znajdziemy także wiele odniesień do filmów Andrieja Zwiagincewa.

O reżyserze opowiedzieli: aktorki, Viktoria Miroshnienko i Vasilia Perelygina, kompozytor Evgieni Galperin, aktorka Darya Zhovnar, a twórczość reżysera podsumował Marcin Pieńkowski - dyrektor Festiwalu Nowe Horyzonty.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 9.30

am/bch

Czytaj także

"Boże Ciało" polskim kandydatem do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:40
Film "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy - ogłosiła w piątek w Warszawie Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. Decyzja zapadła jednogłośnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartosz Bielenia: moja postać jest złożona z wielu elementów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 15:00
"Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy w ramach tegorocznej 44. odsłony Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył aż 9 statuetek w konkursie głównym. Teraz zawalczy o główną nagrodę w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". O filmie rozmawialiśmy z odtwórcą głównej roli Bartoszem Bielenią.
rozwiń zwiń