X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kościoły, Caravaggio, czarna arystokracja. Wiele imion Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 13:02
- W dzieciństwie miałem sen, że jestem w ogromnej barokowej świątyni. Później, gdy zacząłem pracować w Rzymie i zobaczyłem bazylikę św. Piotra, uświadomiłem sobie, że to jest ta świątynia – opowiadał Jacek Moskwa w Dwójkowej audycji poświęconej Wiecznemu Miastu.
Audio
  • Skarby Wiecznego Miasta (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Luciano Mortula - LGM

shutterstock_1044247060.jpg
Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

Rzym, jak podkreślano w audycji, jest niczym muzeum na wolnym powietrzu - zabytki z czasów antyku, średniowiecza, renesansu, baroku i wieków późniejszych nadają mu niepowtarzalny klimat, w kościołach i galeriach podziwiać można arcydzieła sztuki. "Rzym jest dotąd największą rzeczą na ziemi" - pisał Adam Mickiewicz. Wieczne Miasto odwiedzali i do dziś po jego ulicach wędrują podróżnicy i turyści, zgodnie z powiedzeniem "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu".

Jacek Moskwa mówił w Dwójce o tym Rzymie papieskim, chrześcijańskim ("podobno jest tu 500 kościołów"), wspominał jednak również o "Rzymie antypapieskim", choćby o bazylikach masońskich.

Kolejny gość audycji, ks. biskup Michał Janocha, oprowadzał nas po rzymskich kościołach i bazylikach, w których obejrzeć można najpiękniejsze mozaiki, natomiast z prof. Ewą Łętowską spacerowaliśmy po tych miejscach w Rzymie, gdzie rozgrywa się akcja "Toski".

W audycji mówiliśmy również o mniej znanych, a interesujących rzymskich miejscach (m.in. o Muzeum Dusz Czyśćcowych czy o Villi Farnesina), o „czarnej rzymskiej arystokracji” czy o tym, jak swoją stolicę pokazywali włoscy pisarze oraz filmowcy. Ponadto Bożena Fabiani opowiadała o pierwszych rzymskich latach Caravaggia, zaś Magdalena Wolińska-Riedi o tym, jak w mieście wyglądają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Nie zabrakło również muzyki związanej z Rzymem.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast

Prowadzili: Dorota Gacek i Andrzej Sułek

Goście: Jacek Moskwa (dziennikarz, pisarz, wieloletni korespondent z Rzymu i Watykanu)ks. biskup Michał Janocha, prof. Ewa Łętowska, Bożena Fabiani, Wojciech Ponikiewski (dyplomata, autor spacerownika historycznego "Rzym i jego czarna arystokracja"), Magdalena Wolińska-Riedi (korespondentka TVP)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 15.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce pisano o Wietnamie już w 1620 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:00
- To wtedy ukazała się publikacja "Tunquim. Królestwo możne w Azji" autorstwa jezuity Fryderyka Szembeka, który przetłumaczył książkę o Wietnamie napisaną przez włoskiego misjonarza - mówiła w Dwójce dr  Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agata Kozak: Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:00
- Każdy, kto tam mieszka, i jest przyzwyczajony do tych widoków, co jakiś czas ma chyba taki moment zachwytu czy wzruszenia - mówiła o Dwójkowej audycji o Paryżu tłumaczka i znawczyni literatury francuskiej.  
rozwiń zwiń