Kościoły, Caravaggio, czarna arystokracja. Wiele imion Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 13:02
- W dzieciństwie miałem sen, że jestem w ogromnej barokowej świątyni. Później, gdy zacząłem pracować w Rzymie i zobaczyłem bazylikę św. Piotra, uświadomiłem sobie, że to jest ta świątynia – opowiadał Jacek Moskwa w Dwójkowej audycji poświęconej Wiecznemu Miastu.
Audio
  • Skarby Wiecznego Miasta (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Luciano Mortula - LGM

shutterstock_1044247060.jpg
Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

Rzym, jak podkreślano w audycji, jest niczym muzeum na wolnym powietrzu - zabytki z czasów antyku, średniowiecza, renesansu, baroku i wieków późniejszych nadają mu niepowtarzalny klimat, w kościołach i galeriach podziwiać można arcydzieła sztuki. "Rzym jest dotąd największą rzeczą na ziemi" - pisał Adam Mickiewicz. Wieczne Miasto odwiedzali i do dziś po jego ulicach wędrują podróżnicy i turyści, zgodnie z powiedzeniem "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu".

Jacek Moskwa mówił w Dwójce o tym Rzymie papieskim, chrześcijańskim ("podobno jest tu 500 kościołów"), wspominał jednak również o "Rzymie antypapieskim", choćby o bazylikach masońskich.

Kolejny gość audycji, ks. biskup Michał Janocha, oprowadzał nas po rzymskich kościołach i bazylikach, w których obejrzeć można najpiękniejsze mozaiki, natomiast z prof. Ewą Łętowską spacerowaliśmy po tych miejscach w Rzymie, gdzie rozgrywa się akcja "Toski".

W audycji mówiliśmy również o mniej znanych, a interesujących rzymskich miejscach (m.in. o Muzeum Dusz Czyśćcowych czy o Villi Farnesina), o „czarnej rzymskiej arystokracji” czy o tym, jak swoją stolicę pokazywali włoscy pisarze oraz filmowcy. Ponadto Bożena Fabiani opowiadała o pierwszych rzymskich latach Caravaggia, zaś Magdalena Wolińska-Riedi o tym, jak w mieście wyglądają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

Nie zabrakło również muzyki związanej z Rzymem.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast

Prowadzili: Dorota Gacek i Andrzej Sułek

Goście: Jacek Moskwa (dziennikarz, pisarz, wieloletni korespondent z Rzymu i Watykanu)ks. biskup Michał Janocha, prof. Ewa Łętowska, Bożena Fabiani, Wojciech Ponikiewski (dyplomata, autor spacerownika historycznego "Rzym i jego czarna arystokracja"), Magdalena Wolińska-Riedi (korespondentka TVP)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

El Día de Muertos. Meksykańskie Zaduszki

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 17:00
- Meksykańskie podejście do śmierci jest inne, niż mogłoby nam się wydawać. Ono zawsze było wesołe i jest to związane jeszcze z czasami prekolumbijskimi. To nie jest zupełnie obce w Europie – możemy sobie przypomnieć barok czy średniowiecze, które też miały przecież zupełnie inne podejście do śmierci, niż my teraz - mówiła w Dwójce Anna Zalewska ze studiów latynoamerykańskich UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce pisano o Wietnamie już w 1620 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 17:00
- To wtedy ukazała się publikacja "Tunquim. Królestwo możne w Azji" autorstwa jezuity Fryderyka Szembeka, który przetłumaczył książkę o Wietnamie napisaną przez włoskiego misjonarza - mówiła w Dwójce dr  Joanna Wasilewska, dyrektorka Muzeum Azji i Pacyfiku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Kozak: Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 15:00
- Każdy, kto tam mieszka, i jest przyzwyczajony do tych widoków, co jakiś czas ma chyba taki moment zachwytu czy wzruszenia - mówiła o Dwójkowej audycji o Paryżu tłumaczka i znawczyni literatury francuskiej.  
rozwiń zwiń