Elżbieta Tarnawska: w muzyce musi być życie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 14:00
- Najlepiej pracuje mi się z ludźmi, którzy mają ciekawość świata i muzyki, bo wtedy rozumiemy się bez słów. Jeżeli człowiek zajmuje się tylko swoimi sprawami ściśle zawodowymi, to jego muzyka jest zwykle martwa - mówiła w audycji Cafe "Muza" znakomita polska pianistka i pedagog.
Audio
  • Elżbieta Tarnawska o muzyce i innych pasjach (Cafe "Muza"/Dwójka)
Elżbieta Tarnawska
Elżbieta TarnawskaFoto: PR2

Elżbieta Tarnawska to pianistka i pedagog, laureatka wielu konkursów pianistycznych, w tym m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Marguerite Long-Jacquesa Thibaud w Paryżu w 1977 r., a wcześniej w 1975 roku - Konkursu Chopinowskiego w Warszawie.

Zdaniem pianistki, Międzynarodowy Konkurs Chopinowski jest jednym z najważniejszych. - Wielki Konkurs Chopinowski zostawia trwały ślad w pamięci każdego uczestnika, niezależnie od tego, czy dostał jakąś nagrodę. Nasz konkurs jest na wyjątkowo wysokim poziomie i uważany jest za arcytrudny. Poprzedzają go kilkukrotne eliminacje, na które zgłaszają się młodzi pianiści z całego świata - podkreśliła pedagog.

Elżbieta Tarnawska zdradziła, że jej życie wypełnione jest nie tylko muzyką klasyczną. - Lubię hipnotyczny rytm bluesa. Bezbłędnie zauważam, co jest muzyką niepoważną, ale wspaniale zrobioną. Ostatnio studenci zaczęli mnie namawiać do włączenia w repertuar utworów Nikołaja Kapustina. Przekonałam się, że to wspaniała muzyka jazzująca, ale oparta na rzetelnych podstawach rosyjskiej szkoły pianistycznej i kompozytorskiej.

Jako pedagog, Elżbieta Tarnawska ceni współpracę nie tylko z osobami grającymi wyłącznie muzykę poważną, ale przede wszystkim z ludźmi ciekawymi muzyki. - Miałam kilku studentów, którzy znaleźli własną drogę. Uczyłam przez jakiś czas muzyki klasycznej Leszka Możdżera, ale widziałam, że wyrywa się w innym kierunku. I ja to aprobowałam, Do dzisiaj jesteśmy wielkimi przyjaciółmi - wspominała. W gronie jej studentów znalazł się również Aleksander Dębicz. - Cykl jego nauki zamknęliśmy dyplomem w zakresie muzyki klasycznej, ale on znalazł potem siebie.

Pianistka opowiadała również m.in. o swoich zainteresowaniach literaturą reportażową, a także fascynacji malarstwem, które wpoił jej ociec. Mówiła o swoich pedagogach oraz muzycznych doświadczeniach w Ameryce. Szczególnie wspominała wykłady Leona Fleishera w Peabody Conservatory of Music w Boltimore.

Elżbieta Tarnawska w tym tygodniu (2-6.03) prowadzi audycję "Znacie, to posłuchajcie".

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Elżbieta Tarnawska (pianista, pedagog)

Data emisji: 29.02.2020

Godzina emisji: 10.00

am

Czytaj także

Elżbieta Tarnawska, Chopin i wybór nie własny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 13:00
- W szkole muzycznej uważano mnie za dziecko bardzo zdolne, ja nigdy nie miałam poczucia, że jestem nadzwyczajna. Gdy przyszedł moment wyboru drogi, zadecydowali za mnie rodzice - mówi pianistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Tarnawska i najciekawsza żyrafa XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 08:20
– W Muzeum Narodowym w Warszawie możemy właśnie obejrzeć wystawę wystroju wnętrz w stylu biedermeier, który wyjątkowo lubię. Kojarzy mi się z rodzinnym ciepłem i epoką Chopina – mówiła znakomita pianistka.
rozwiń zwiń