REKLAMA

Elżbieta Tarnawska i najciekawsza żyrafa XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 08:20
– W Muzeum Narodowym w Warszawie możemy właśnie obejrzeć wystawę wystroju wnętrz w stylu biedermeier, który wyjątkowo lubię. Kojarzy mi się z rodzinnym ciepłem i epoką Chopina – mówiła znakomita pianistka.
Audio
  • Prof. Elżbieta Tarnawska poleca książkę Anny Kamińskiej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci" (Poranek Dwójki)
  • Prof. Elżbieta Tarnawska o filmie "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana (Poranek Dwójki)
  • Prof. Elżbieta Tarnawska poleca wystawę "Biedermeier" Muzeum Narodowym w Warszawie (Poranek Dwójki)
  • Prof. Elżbieta Tarnawska o zwiedzaniu czeskiej Pragi i jej architekturze (Poranek Dwójki)
  • Prof. Elżbieta Tarnawska poleca pianistyczną twórczość Khatii Buniatishvili (Poranek Dwójki)
Elżbieta Tarnawska na scenie IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1975 r. Pianistka otrzymała jedno z wyróżnień tego konkursu
Elżbieta Tarnawska na scenie IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1975 r. Pianistka otrzymała jedno z wyróżnień tego konkursuFoto: PAP/Zbigniew Wdowiński

1200 pap_19750200_006.jpg
Elżbieta Tarnawska, Chopin i wybór nie własny

Stołeczna ekspozycja "Biedermeier" trwa jeszcze do 7 stycznia 2018 r. Później zostanie przeniesiona do Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie będzie ją można odwiedzić od 9 lutego od 15 kwietnia 2018 r.

– Biedermeier to styl mieszczański z pierwszej połowy XIX wieku, kiedy względnie ustabilizowane finansowo mieszczaństwo zaczęło urządzać swoje salony i chciało mieć jak najwięcej pięknych przedmiotów – powiedziała Elżbieta Tarnawska, wyliczając najciekawsze eksponaty wystawy, wśród których znajdują się nie tylko meble, tapety, firanki i miniaturowe portrety, lecz także tzw. fortepian żyrafa, w którym struny ustawione są pionowo.

W Dwójce Elżbieta Tarnawska polecała ponadto m.in. film "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz książkę Anny Kamińskiej "Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz". Opowiadała także o tym, czego zazdrości mieszkańcom czeskiej Pragi i co udało jej się znaleźć ostatnio w serwisie YouTube.

***

Gość: prof. Elżbieta Tarnawska (pianistka, pedagog, uczestniczka Konkursu Chopinowskiego w 1975 r.)

Data emisji: 18-22.12.2017

Godzina emisji: 12.45

Materiały były emitowane w audycji "Poranek Dwójki".

mc/mko

Czytaj także

"Hafciarka" Kerstinga, czyli "romantyzm udomowiony"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 14:39
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o obrazie niemieckiego artysty, który uchodzi za mistrza stylu biedermeier dominującego w sztuce XIX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Przybyłowicz. Dla Fridy Kahlo pojechał do Meksyku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 11:40
- Nigdy nie zapomnę, gdy na jednym z niemieckich festiwal obejrzałem spektakl choreograficzny Johanna Kresnika "Frida Kahlo". Od tego momentu chciałem jak najlepiej poznać twórczość niezwykłej artystki - powiedział polski choreograf.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opowieści o polskim wzornictwie na 300 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 11:00
- Wytwory polskich projektantów nie były dotąd tak szeroko i nie tak w pełni prezentowane jak tym razem - o nowej stałej ekspozycji Muzeum Narodowego w Warszawie, czyli Galerii Wzornictwa Polskiego, opowiadała w Dwójce Anna Dębska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie drobiazgi. Skarby epoki Ming we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 15:51
– To zabytki o najwyższej wartości, jeśli chodzi o przeogromną spuściznę cywilizacji Państwa Środka – mówił Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skarby z grobowca. Podróż do Peru sprzed 1200 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2017 18:09
O przedinkaskiej cywilizacji Wari opowiadali w Dwójce dr Miłosz Giersz i dr Patrycja Prządka-Giersz, którzy dokonali jednego z najgłośniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat.
rozwiń zwiń