Ambasadorka Konkursu Wieniawskiego: nie sądziłam, że to tyle pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2022 12:15
- Przed wyjazdem do Poznania zastanawiałam się, jak to będzie wyglądało. Nikt z organizatorów Konkursu Wieniawskiego do końca nie wiedział, jakie zadania zostaną mi powierzone. Z racji swojej otwartości powiedziałam, że to się okaże, zobaczymy, co przyniesie życie - mówiła w Dwójce Agata Szymczewska, ambasadorka zakończonej niedawno rywalizacji młodych skrzypków i skrzypaczek.
Agata Szymczewska to laureatka I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w 13.  Konkursie im. Henryka Wieniawskiego
Agata Szymczewska to laureatka I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w 13. Konkursie im. Henryka WieniawskiegoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Pokonkursowe impresje

Po tym, jak opadły emocje związane z zakończeniem 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, w Cafe "Muza" usiedliśmy przy porannej kawie razem z Agatą Szymczewską, świetnie znaną słuchaczom Dwójki.

Przypomnijmy: rozpoczęte 8 października zmagania młodych skrzypków i skrzypaczek z całego świata wygrała 20-letnia reprezentantka Japonii Hina Maeda. Drugie miejsce zajęła Meruert Karmenova z Kazachstanu, a trzecie - Qingzhu Weng z Chin.

Laureatka ambasadorką 

Któż mógł lepiej nadawać się do roli ambasadorki Konkursu, jak nie jego laureatka z 2006 roku.

- Jedyne, co przerosło moje oczekiwania, to ilość pracy. Myślałam, że ambasador to taki człowiek, który chodzi, uśmiecha się, trochę posłucha dobrej muzyki, czasami coś powie, a potem coś zje i pójdzie spać - śmiała się Agata Szymczewska.

A jak wyglądało to w praktyce? - W dużej mierze moja obecność na Konkursie to były kontakty z mediami. Sama pisałam też felietony w gazecie konkursowej i udzielałam się sporo w mediach społecznościowych. Wielu dziennikarzy, nawet prywatnie, chciało porozmawiać ze mną, powspominać, jak to było, gdy sama byłam uczestnikiem, zrozumieć trochę, na czym to wszystko polega. Przy czym uważam, że moją najważniejszą rolą była promocja postaci Henryka Wieniawskiego i jego muzyki, w ogóle polskiej muzyki skrzypcowej - podkreślała artystka.

Posłuchaj
61:35 2022_10_23 09_59_57_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z Agatą Szymczewską, ambasadorką 16. Konkursu Wieniawskiego (Cafe "Muza"/Dwójka) 

Agata Szymczewska regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie krytyków, dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje.

Skrzypaczka ma za sobą koncerty w nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Symphony Hall, Kennedy Center w Waszyngtonie, Wigmore Hall w Londynie, Théatre des Champs-Élysées w Paryżu, Concertgebouw w Amsterdamie, Palau de la Música Catalana w Barcelonie, Filharmonii Berlińskiej, Sala São Paulo w Brazylii, Seoul Arts Center w Korei, a także na Tajwanie, w Chinach, Japonii, Kanadzie, Chile, Kolumbii oraz Izraelu pod batutą m.in. Seiji Ozawy, Sir Neville'a Marrinera, Riccardo Mutiego, Andrzeja Boreyki, Maksima Wiengierowa, Krzysztofa Pendereckiego, Johna Axelroda, Jerzego Maksymiuka, Jacka Kaspszyka, Krzysztofa Urbańskiego, Michała Nesterowicza, Antoniego Wita, Jana Krenza oraz w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vänskä.

Ważnym punktem jej kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Krystian Zimerman, Martha Argerich, Igor Levit, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maksim Wiengierow, Mischa Maisky i Yuri Bashmet.

Praca popłaca

Od 2014 roku skrzypaczka jest prymariuszką renomowanego Karol Szymanowski Quartet, który od ponad 20 lat należy do grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie. W ostatnich latach została uhonorowana m.in. Paszportem "Polityki", Nagrodą TVP Kultura w kategorii muzyka poważna oraz czterema Fryderykami. W swoim dorobku fonograficznym ma kilkanaście płyt, wydanych m.in. przez Deutsche Grammophon, Decca Records czy Hyperion Records.

Od 2020 roku jest doktorem habilitowanym UMFC w Warszawie oraz prowadzi klasę skrzypiec w ZPSM Nr 1 "Nowa Miodowa". Gra na skrzypcach Nicolo Gaglianiego (1755), użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Agata Szymczewska (skrzypaczka, pedagog, ambasadorka 16. Konkursu Wieniawskiego)

Data emisji: 23.10.2022

Godzina emisji: 10.00

pg/kor

Czytaj także

Muzyczna podróż sentymentalna z Agatą Szymczewską

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 18:00
- Wybierzemy się w podróż po utworach, które z jednej strony są absolutnymi arcydziełami, a z drugiej strony mają też dla mnie bardzo duże znaczenie, kryją się za nimi pewne historie i bardzo dużo emocji - mówiła we wstępie do audycji skrzypaczka, kameralistka, pedagog i sportsmenka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Szymczewska: to była jedna z najważniejszych lekcji mojego życia

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:00
Znakomita skrzypaczka, laureatka I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w 2006 roku, opowiadała w Dwójce m.in. o swojej współpracy z Anne Sophie-Mutter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie Konkursu Wieniawskiego. "Prawdziwy konkurs to życie artystyczne"

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 18:00
- Z przyjemnością będę obserwował to, co będzie się działo dalej, w tym prawdziwym konkursie, czyli w życiu artystycznym, bo czas naszych igrzysk jest zamknięty - zauważył Marcin Majchrowski podczas audycji podsumowującej 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Augustin Dumay: to, co najważniejsze, zaczyna się dopiero po konkursie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 13:23
- Konkurs nie kończy się dziś. Życie muzyczne trwa nieprzerwanie. Co jest najważniejsze? To, których skrzypków będziemy chcieli słuchać także w przyszłości - mówił podczas Koncertu Laureatów 16. Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu szef jego jury - Augustin Dumay.
rozwiń zwiń