Światowy Dzień Opery. Chen Reiss: śpiewałam od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 12:00
- Muzykę kochałam od zawsze, jako dziecko grałam na fortepianie. Jako szesnastolatka (…) śpiewałam bardziej skomplikowane rzeczy, np. Mozarta, chociaż nie operę. Zaczynałam od muzyki sakralnej i od pieśni. To mnie zafascynowało. Poza tym reakcje publiczności na mój śpiew były zawsze bardzo pozytywne - mówiła w radiowej Dwójce izraelska sopranistka Chen Reiss.
Chen Reiss
Chen ReissFoto: mat. prasowe/chenreiss.com

Miłośnicy sztuki wokalnej mogą kojarzyć jej głos ze scen wiodących teatrów operowych Europy. Wielbiciele kinematografii znają ją zapewne ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Pachnidło".

Śpiewałam od zawsze

- Mam dwóch braci i jedną siostrę. Moja siostra uczy muzyki, ale bracia zajmują się w życiu czymś zupełnie innym - opowiadała Chen Reiss. - Na początku nie było dla mnie oczywiste, co będę w życiu robiła. Uczyłam się tańca, chciałam zostać baleriną, dopiero jako czternastolatka zaczęłam chodzić na lekcje śpiewu, choć śpiewałam od zawsze. Mam zdjęcia, na których jako czterolatka stoję przed mikrofonem. Kiedy miałam 16 lat zdałam sobie sprawę, że to jest moja droga - podkreśliła rozmówczyni Jakuba Kukli.

Z orkiestry wojskowej do Izraelskiej Opery Narodowej

Urodzona w Izraelu Chen Reiss po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej w Izraelu i studiach muzycznych w Nowym Jorku przeniosła się do Europy. - W armii przydzielono mnie do orkiestry wojskowej, gdzie też mogłam śpiewać. Jeszcze przed zakończeniem służby dostałąm pierwszy angaż w Izraelskiej Operze Narodowej. Wszystko odbyło się bardzo organicznie - opowiadała śpiewaczka.  

***

Chen Reiss występowała w Bavarian State Opera pod skrzydłami Zubina Mehty, była także rezydentką Vienna State Opera. Współpracowała z Théâtre des Champs-Élysées, Teatro alla Scala, Semperoper Dresden, Deutsche Oper Berlin, Netherlands Opera, Wiener Festwochen, Maggio Musicale Fiorentino, Opera Company of Philadelphia i The Israeli Opera.

Jej repertuar obejmuje sztuki i arie: Bacha, Haydna, Mozarta, Beethovena, Brahmsa, Schuberta i Schumanna, Rossiniego i Szymanowskiego (Stabat Mater), Góreckiego i Bernsteina, także pieśni Mahlera, Zemlinsky'ego, Berga i Richarda Straussa.

Posłuchaj
28:37 2022_10_25-21-30-44_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z Chen Reiss z okazji Światowego Dnia Opery (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Chen Reiss (sopran)

Data emisji: 25.10.2022

Godzina emisji: 21.30

djr

Czytaj także

Profesor Jerzy Artysz i Paderewski po francusku

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2016 17:53
W kolejnym spotkaniu urodzinowego cyklu znakomity artysta opowie o swojej fascynacji geniuszem Ignacego Jana Paderewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bernard Ładysz. Wspomnienie w setną rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2022 11:47
Wspaniały głos, talent aktorski i charyzma – tak można określić postać Bernarda Ładysza, którego setna rocznica urodzin przypada 24 lipca. Z archiwum PR wybraliśmy wspomnienia tego znakomitego śpiewaka z roku 1965, w których opowiada o trudnych warszawskich początkach i o tym, jak przypadek sprawił, że z magazyniera stał się zauważonym głosem. Dziennikarz Tomasz Zapert opowiada o wojennym rozdziale z życia Ładysza: o walce w szeregach wileńskiej AK i o wywózce przez NKWD.
rozwiń zwiń