Aga Zaryan: chciałam iść na PWST, ale nawet nie podeszłam do egzaminów. Wybrałam jazz

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 13:35
- Gdy miałam 20 lat, pokochałam jazz. Byłam w Szkole Muzycznej II stopnia im. F. Chopina w Warszawie i szukałam swojej drogi. Miałam taki pomysł, będąc jeszcze w licealnej grupie teatralnej, żeby zdawać na PWST. Do egzaminów przygotowywał mnie nikt inny, jak pan Krzysztof Majchrzak. Miałam wybranej już wszystkie teksty, ale pojawiła się okazja, żeby zdawać do klasy pani Ewy Bem - mówiła w Dwójce Aga Zaryan.

ZOBACZ WIDEO:

  • Niedzielne przedpołudnie upłynęło w Dwójce śpiewająco – gościem audycji Cafe "Muza" była Aga Zaryan.
  • To wokalistka od lat uznawana za jedną z najważniejszych jazzowych artystek w naszym kraju, a zdecydowana większość spośród jej jedenastu autorskich albumów pokryła się złotem lub platyną.
  • Jest laureatką najważniejszych nagród polskiego przemysłu muzycznego, a także pierwszą polską artystką, która wydawała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records.

W obchodzonym w tym tygodniu Międzynarodowym Dniu Jazzu (30.04) Aga Zaryan wyznała w swoich mediach społecznościowych, że jej miłość do tego gatunku muzycznego rozpoczęła się w 1996 roku.

Aga Zaryan: wpadłam jak śliwka w kompot

- Dostałam od mojego kolegi płytę Elli Fitzgerald, który powiedział mi, że jak śpiewam różne piosenki, przygotowując się do egzaminów na Wydziale Piosenki, to właściwie swinguję. Wspomniał też o charakterystycznej chrypce i dodał: "Posłuchaj tej wokalistki". No i wpadłam jak śliwka w kompot. To była miłość od pierwszego dźwięku, od pierwszej frazy. Potem to już było domino - wspominała w Dwójce wokalistka.

Roch Siciński i Aga Zaryan w studiu Dwójki Roch Siciński i Aga Zaryan w studiu Dwójki

Ostatecznym potwierdzeniem kierunku, w którym postanowiła iść w swoim artystycznym życiu Aga Zaryan był moment, gdy dostała się do klasy Ewy Bem. - Wiedziałam już wtedy, że nie szkoła teatralna, nawet nie podchodziłam już do egzaminów. Nie piosenka aktorska, która za mną przez jakiś czas chodziła, tylko właśnie jazz. Potem były pierwsze nagrania na Okólniku,  wysłałam demo do USA i już rok później byłam tam na warsztatach jazzowych - opowiadała.

Poezja i jazzowe covery przebojów

Dziś Aga Zaryan zaliczana jest do najważniejszych jazzowych artystek w Polsce, a zdecydowana większość spośród jej jedenastu autorskich albumów pokryła się złotem lub platyną.

Posłuchaj
49:17 Dwójka cafe muza 5.05.2024.mp3 Aga Zaryan - przebojowo i jazzowo (Cafe "Muza"/Dwójka) 

W audycji rozmawialiśmy również m.in. o poezji, która w karierze artystki zajmuje szczególne miejsce i często jest fundamentem nagrywanych przez nią utworów, a także o jej najnowszym projekcie, w ramach którego powstały jazzowe wersje piosenek z repertuaru Maanamu, Kaliny Jędrusik, Sławy Przybylskiej czy zespołu Perfect.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Aga Zaryan (wokalistka jazzowa)

Data emisji: 5.05.2024

Godz. emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Powrót do przeszłości Agi Zaryan w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 13:41
Głos rozpoznawalny po pierwszych dźwiękach. Barwa porównywana do największych amerykańskich diw, ale frazowanie przesycone już europejskim jazzem. Agi Zaryan wystąpiła w cyklu Jazz.PL. Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aga Zaryan: "Lullaby" to był mój pierwszy krok w dorosłe artystyczne życie

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 18:00
- Nagrywałam tę płytę dokładnie 20 lat temu w Warszawie, w wakacje. I teraz w Warszawie będę mogła odtworzyć jej program, wypełniony klasycznymi amerykańskimi standardami. Na pewno zabrzmią inaczej. Wtedy miałam 25 lat i nie miałam wielu doświadczeń. Teraz mam wrażenie, że niektóre z tych piosenek mogę zaśpiewać w dojrzalszy sposób - mówiła w Dwójce wokalistka jazzowa Aga Zaryan.
rozwiń zwiń