Piwnica pod Baranami - eksterytorialna przestrzeń w trudnych czasach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 22:00
Tym razem "Niemodne Przyjemności" poświęcone były Piotrowi Skrzyneckiemu i Piwnicy pod Baranami - przestrzeni eksterytorialnej w ciężkich politycznie czasach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jolanta Wojcicka

Krystyna Zachwatowicz zaśpiewała pełen aluzji i przewrotności utwór "A kto też kupi mi pieluszki?". Dwóch zacnych panów (w tych rolach Krzysztof Litwin i Wiesław Dymny) pogwarzyło o Diorze, Picassie i taszystach w "Rozmówkach chłopskich" autorstwa Andrzeja Bursy. Mirosław Obłoński zaprezentował swoją interpretację utworu "Piwko", a Krzysztof Litwin w skeczu "Listonosz" opowiedział o Piotrze Skrzyneckim.

Piwnica pod Baranami słynęła także ze wspaniałych interpretacji poezji. Wiersz "Modlitwa" R.M. Rilkego zaśpiewała Aleksandra Maurer.

Twórcy krakowskiej sceny brali się także za zaskakujące teksty, tak powstała brawurowa interpretacja "Kaczuszki" - kącika prac ręcznych w dziecięcym piśmie "Miś" - w wykonaniu Tadeusza Kwinty.

Jednym z artystów Piwnicy pod Baranami był Leszek Długosz. W audycji zaśpiewał piosenkę "Jaka szkoda". Na koniec wspomniany został pełen wisielczego humoru tekst Witkacego do muzyki Zbigniewa Raja "Wszystko było tak dobrze i tak się popsuło".

***

Tytuł audycji: Niemodne przyjemności

Prowadził: Roman Dziewoński

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Piwnica pod Baranami. "Enklawa wolności, kuźnia estradowych cnót"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 05:45
- Oszalałem, kiedy po raz pierwszy zobaczyłem Piwnicę pod Baranami. Zdała mi się nieprawdopodobną feerią rozmaitych stylów artystycznych. To był bardzo kolorowy świat niesamowitej estetyki, która bombardowała oczy i porywała duszę – mówił w Polskim Radiu reżyser Janusz Kowalczyk, wieloletni współpracownik kabaretu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zygmunt Konieczny. Wesoły kompozytor z Piwnicy pod Baranami

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 05:40
87 lat temu urodził się Zygmunt Konieczny, kompozytor, aranżer, pianista, związany z krakowskim kabaretem Piwnica pod Baranami, twórca nazywany "wesołym kompozytorem smutnych piosenek".
rozwiń zwiń