Jacek Braciak czyta "Konopielkę"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 16:58
Od środy (10.06) o godz. 15.00 przypominamy w Dwójce fragmenty słynnej powieści Edwarda Redlińskiego, które jesienią 2017 roku były po raz pierwszy prezentowane w Dwójce. Czyta Jacek Braciak.
Jacek Braciak czyta Konopielkę
Jacek Braciak czyta "Konopielkę" Foto: Wojciech Kusiński/PR

Do podlaskiej wsi Taplary, odizolowanej od cywilizacji bagnami i mokradłami, gdzie ludzie od pokoleń egzystowali w tradycyjny sposób, przyjeżdża grupa urzędników, która wkrótce na zawsze zmieni styl życia tej wiejskiej gromady. Edward Redliński w swojej powieści uchwycił ten moment w powojennej historii wsi, w którym dawny świat, oparty na wierzeniach i tradycji odchodzi, a wkracza niezrozumiała, a przez to wywołująca lęk nowoczesność.

Może nowoczesność jest wymysłem szatańskim? Grupa mieszkańców, z narratorem tej opowieści, Kaziukiem Bartoszewiczem, znanym we wsi jako Kyrielejson, próbuje zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość, wypatrując jednocześnie cudu i pomocy opatrzności. Symbolem nowego we wsi jest obecność "uczycielki", która organizuje w wiejskiej szkole lekcje pisania i czytania, a także naucza, że ziemia jest okrągła. Kaziuk, początkowo niechętny "uczycielce" i wszystkiemu, co ona sobą reprezentuje, z czasem, pod wpływem fascynacji jej osobą, zaczyna inaczej postrzegać dotychczasowe życie.

Napisana wiele lat temu książka Redlińskiego podejmuje te tematy w zabawnym stylu, z przymrużeniem oka, co ma szczególnie podkreślać interpretacja Jacka Braciaka.

***

Na fragmenty powieści "Konopielka" na antenie Dwójki zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-15.15.

Zobacz więcej na temat: literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dom ptaków". Historia talentu, który uległ skrzydlatej pasji

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 10:56
W książce zaproponowanej przez Kingę Michalską w cyklu "Książka i kawa" spotykamy: wróble, kosy, rudziki, sikorki. Opisy ich zachowań odtworzone z notatek Len Howard to fascynująca lektura przenosząca czytelnika do świata pełnego pierzastych indywidualistów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Koziołek: Pilch był jednym z największych stylistów naszej prozy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 14:00
- Uczynił to, o co dopominał się Czesław Miłosz mówiąc, że istnieje urwana ścieżka polskiej prozy literackiej, która powinna się jego zdaniem rozpocząć od Biblii Wujka, który sprozaizował polszczyznę. Pilch wykonał zadanie Miłosza - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca.
rozwiń zwiń