Adam Pluszka: przyroda jest w stanie zainteresować czytelników

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:49
- Współczucie, które możemy czuć do innych stworzeń, może sprawić, że świat, w którym żyjemy, może stać się lepszy - tak o książce "Manifest zwierząt" Marca Bekoffa mówi Adam Pluszka, poeta, tłumacz, prozaik, krytyk literacki, wydawca serii "eko".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yumeee

Posłuchaj

07:47 _PR2_AAC 2021_01_21-16-46-42.mp3 Adam Pluszka o etologii, literaturze o świecie przyrody i wrażliwości na tenże świat (Wybieram Dwójkę)

Ekologia, przyroda, życie zwierząt i roślin stanowią przestrzenie, w których coraz chętniej poruszają się twórcy słowa. -Temat był popularny w Polsce latach 70., pod koniec lat 80. Na rynek weszły kolorowe horrory, literatura środka, zatem literatura ekologiczna została odłożona na bok - mówi Pluszka.

Odrodzenie tematu

Urszula Zajączkowska o poezji much i roślin
Minimum 1200.jpg
Urszula Zajączkowska o poezji much i roślin

Jak zaznacza rozmówca w tym momencie wracamy powoli do średniej anglosaskiej, gdy chodzi o publikacje dotyczące przyrody. To właśnie literatura tego kręgu przoduje w tej sferze. - Tradycja pisarstwa o przyrodzie w Wielkiej Brytanii sięga dalekich czasów. Karol Darwin był świetnym przyrodnikiem, który doskonale opisywał nie tylko proces ewolucji, ale także fascynujący świat zwierząt - mówi Pluszka.

Zdaniem gościa audycji książką, która w ostatnich latach przełamała paradygmat głoszący, iż literatura o przyrodzie się nie sprzedaje było "Sekretne życie drzew" Petera Wohllebena. Od tego czasu zaobserwować możemy prawdziwe ożywienie tej tematyki. Słowa te odnieść można także do literatury polskiej.

Na polskim rynku książki pojawia się wciąż wiele ciekawych tytułów, jak chociażby ostatnio wydana "Książka o śmieciach" Stanisława Łubieńskiego, czy "Patyki i badyle" Urszuli Zajączkowskiej. - Często okazuje się, że osoby, które naukowo zajmują się danym problemem są w stanie również w fascynujący sposób o nim opowiadać - mówi Pluszka.

Etologia

Jak mówić o przyrodzie? Zdaniem gościa audycji wyróżnić można dwa sposoby komunikacji. Pierwszy wyznaczają publikacje popularno-naukowe, których celem jest informowanie o pięknie świata przyrody. Drugim są pozycje teoretyczne, poruszające problemy ekologiczne, które mówić nam mają, jak zmieniać świat na lepszy.

Wśród publikacji książkowych nie brakuje tych, które łączą w sobie aspekt etyczny i duchowy. Pluszka zwraca również uwagę na dwie publikacje traktujące o - najbliższym bodaj człowiekowi zwierzęciu - psie. "Pies jest miłością" Clive’a Wynne’a o uczuciach psów oraz "Hau. Psy w baśniach, mitach i wierzeniach ludowych z całego świata" Tora Åge’a Bringsværda, który przekopał historię świata i literaturę ludową w poszukiwaniu śladów najlepszego przyjaciela człowieka.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Adam Pluszka (poeta, tłumacz, prozaik, krytyk literacki)

Data: 21.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

"Sekretne życie zwierząt" - czyta dr Andrzej G. Kruszewicz

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 13:58
Lekturę poleca nasz rodzimy podróżnik, Andrzej G. Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo i ornitolog. Jego książka "Sekretne życie zwierząt" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników czworonogów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Max Czornyj: jako czytelnik najbardziej lubię treści dość niepopularne

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 18:48
- Pasjonuję się memuarami siedemnasto- i osiemnastowiecznymi, literaturą dziewiętnastowieczną, np. prozą gotycką, która być może nawiązuje w jakiś sposób do współczesnego thrillera, horroru, czy kryminału, ale zarazem jest czymś nieco zapomnianym, a dostarczającym mi bardzo wielu emocji - mówił w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń