Sylwia Frołow: Dostojewski absolutnie przenicował mi duszę

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 17:30
- Uważam się za człowieka dobrego, ale gdy czytam Dostojewskiego zaczynam się zastanawiać - opowiadała Sylwia Frołow, autorka biografii Feliksa Dzierżyńskiego oraz "Antonówek" - wielokrotnego portretu Czechowa i kobiet z nim związanych.
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: Shutterstock/OVALAB

Posłuchaj

08:47 _PR2_AAC 2021_02_23-16-47-21.mp3 Sylwia Frołow o swej "świętej trójcy" literackiej (Literackie witaminy/Dwójka) 

Jej zainteresowania krążą wokół literatury rosyjskiej i problemów tego kraju. Czy to właśnie ten krąg kulturowy również poza zawodowym rygorem jest jej najbliższy?

Matka, siostra i wielbicielki. Czechow i kobiety

d79f2f04-255b-4eae-9d3c-fd069ed9f55e.jpg

-Nie będę oryginalna. Tak - odpowiada pisarka.

Rodzinna Europa

863f1b7f-ce8b-43ce-88a6-a9741e94910b.jpg
Psychologiczny portret Krwawego Feliksa

Za punkt wyjścia swych literackich rozważań Sylwia Frołow wzięła Rodzinną Europę Czesława Miłosza. - Czytałam te eseje bardzo osobiście - mówiła.

- Miłosz wspomina w nich, że wnuki i prawnuki wciąż noszą w sobie tę tęsknotę za miejscami utraconymi, a to rzeczywiście tkwi we mnie bardzo głęboko. Było to motorem przyczyniającym się do zajęcia się tą problematyką literacką - tłumaczyła redaktorka, która sama jest potomkinią emigrantów z Petersburga i Wilna.

Święta Trójca Literacka

- Rodzinna Europa jest punktem wyjścia w mojej "świętej trójcy" literackiej - mówiła Frołow. Kolejna pozycja to Bracia Karamazow.

Sylwia Frołow zwraca uwagę na pytanie, które stawia Miłosz w Rodzinnej Europie za Iwanem Karamazowem. Jest to pytanie o to, czy wielka literatura, wypływająca z bólu spowodowanego historią tego narodu, jest warta swej wielkości.

- Bracia Karamazow są dla mnie największym dziełem Dostojewskiego. Dostojewskiemu udaje się tak podrażnić moje sumienie, że zaczynam bać się tkwiącej we mnie bestii - opowiadała Frołow.

Ostatnią książką tego pasma są Dzienniki Izaaka Babla. "Czy Pan wiedział, że pisarz musi chodzić całe życie po gwoździach" - pytał podobno Gorki Babla, jak przytacza Frołow. - Babel całe życie chodził po gwoździach i te gwoździe go zabiły - mówiła pisarka.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Sylwia Frołow (redaktorka, autorka biografii)

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 16.45

ag/am

Czytaj także

Demony Fiodora Dostojewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 15:11
Niedzielny konkurs literacki oscylować będzie wokół osoby i twórczości rosyjskiego pisarza. Rozpoczynamy o godz. 12.00 słuchowiskiem "Spowiedź Marmieładowa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żagaryści. Poezja jak spoiwo

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 12:00
- Mamy do czynienia z wyraźnym fenomenem. Jest to grupa o charakterze partnerskim. I mimo że byli to studenci różnych kierunków, stała się grupą towarzyską, która stworzyła swój własny styl pisarski - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Bujnicki, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Skrendo: czytam, żeby oderwać się

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2020 17:47
- Tak pewnie w ogóle dzieje się z naszymi lekturami, jeśli jesteśmy zaprzyjaźnieni z jakimś pisarzem, to on do nas wraca w najmniej spodziewanych momentach, z jakimś cytatem, anegdotką - mówił w "Literackich witaminach" prof. Andrzej Skrendo, historyk, teoretyk i krytyk literatury, znawca twórczości Tadeusza Różewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziennik hipopotama". Krzysztof Varga: to nie do końca ja pisałem

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 20:30
- To historia mnie prowadziła, to co się działo, ja byłem wykonawcą. Ten dziennik nie był pisany z takim zamysłem, że ja siebie pokażę w jakikolwiek sposób. Raczej byłem podporządkowany zdarzeniom, które działy się w świecie, a także wokół mnie - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz Krzysztof Varga, autor "Dziennika hipopotama".
rozwiń zwiń