Maestro Andriy Yurkevych: Sylwestrow medytacyjnie ogląda się wstecz

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 16:00
"To wspomnienia o tych czasach, które były dla niego światłem, szczęściem, były zresztą młodością napisane po latach życiowej emigracji, co jest dla muzyka trudnym doświadczeniem" - tak ukraiński dyrygent Andriy Yurkevych mówił o utworze "Moments of Memory III" Wałentyna Sylwestrowa.
Andriy Yurkevych
Andriy YurkevychFoto: PAP/Radek Pietruszka

W ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej 25 sierpnia zabrzmiał koncert symfoniczny w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Andriya Yurkevycha. Solistami wydarzenia byli Kate Liu i Janusz Olejniczak.

W programie znalazły się następujące utwory: Moments of Memory III Walentyna Sylwestrowa, Perły Moniuszkowskie Zygmunta Noskowskiego, Uwertura radosna D-dur op. 11 Witolda Maliszewskiego i Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Muzyczne spojrzenie wstecz

Autor pierwszego z dzieł - Wałentyn Sylwestrow - to 85-letni dziś kompozytor ukraiński. W utworze Moments of Memory III wrócił  pamięcią do swoich najszczęśliwszych lat.

- Myślę, że przede wszystkim jest to utwór napisany w czasie, kiedy kompozytor chciał powrócić myślami, wspomnieniami do czasu, gdy poznał swoich przyjaciół - mówił Andriy Yurkevych. - W każdej części są dedykacje dla muzyków, jego znajomych. To wspomnienia o tych czasach, które były dla niego światłem, szczęściem, były zresztą młodością napisane po latach życiowej emigracji, co jest dla muzyka trudnym doświadczeniem. Sylwestrow z lekka dotyka osób i muzycznych obrazów, medytacyjnie ogląda się na to, co za nim - mówił dyrygent.

<<< XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" >>>

Nie taka radosna uwertura

Muzycy pod kierownictwem Andriya Yurkevycha wykonali także Uwerturę radosną D-dur op. 11 Witolda Maliszewskiego, która po pierwszym przesłuchaniu wcale się dyrygentowi nie spodobała.

- Bardzo długo szukałem klucza, jak otworzyć tę uwerturę. Kiedyś już ją słyszałem, pozostawiła ona wtedy takie wrażenie, że była ciężka, nie miała blasku. Szukałem możliwości, żeby ona rozkwitła, dała wirtuozerię, fantazję, żeby i muzycy, i publiczność otrzymali niesamowitą energię - wyjaśniał dyrygent.

Muzycy na duchowym froncie

Andriy Yurkevych odniósł się również do tematu agresji Rosji na Ukrainę i przyznał, że po 24 lutego zaczął odczuwać głębszą więź z Polakami, a gdy przebywa w naszym kraju, czuje się jak w domu. Stwierdził również, że trwająca obecnie wojna toczy się na wielu frontach, także na froncie duchowym.

W tym sensie - jak stwierdził dyrygent - ludzie kultury również walczą o zachowanie niepodległości kraju.

- Nie strzelać, ale dać siłę żołnierzom ukraińskim, a także Polakom, którzy nam pomagają. Sztuka daje dużo duchowej siły, a kiedy ją masz, wtedy wiadomo, że możesz walczyć i będziesz zwycięzcą - podkreślił.

Posłuchaj
13:26 Dwojka Letnia Promenada Andriy Yurkevych 2022_08_25-21-56-45.mp3 Maestro Andriy Yurkevych w rozmowie z Moniką Zając (Letnia promenada/Dwójka)

Organizatorem XVIII Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wydarzenie to odbywa się w Warszawie i potrwa jeszcze do 31 sierpnia. Wybrane koncerty dostępne są w transmisjach na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest współorganizatorem festiwalu. 

***

Rozmawiała: Monika Zając

Gość: Andriy Yurkevych (dyrygent)

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 21.55

Materiał wyemitowano w audycji "Letnia promenada", w przerwie transmisji z festiwalu "Chopin i jego Europa".

mg

.

Czytaj także

Martyna Pastuszka o tym, jak w {oh!}Orkiestrze przepaliły się kabelki

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 12:00
- Akompaniamenty są wyraźnie bardziej wymagające niż repertuar symfoniczny. Dla nas odkryciem jest to, jak bardzo nasze kabelki w głowie się przepalają przy tej licznie akompaniamentów - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni {oh!}Orkiestry.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kyohei Sorita: kocham Chopina, ale również Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 12:00
- Brahms jest dla mnie nowym kompozytorem, jego muzyka sprawia, że jestem szczęśliwy - mówił w Dwójce Kyohei Sorita, japoński pianista, który 21 sierpnia wystąpił na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń