"Chopin i jego Europa" 2023. Jonathan Plowright: poczucie chwili powinno kształtować interpretację

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2023 22:15
- Esencją muzyki kameralnej jest to, by poczucie chwili kreowało ostateczny kształt naszej interpretacji. Trzeba dostosować się do bodźców, które płyną od kolegów. Oczywiście bardzo istotne są próby, ale postrzegam je jako czas na wyznaczenie sobie głównych kierunków myślenia o danej kompozycji - mówił w Dwójce pianista Jonathan Plowright.
Jonathan Plowright
Jonathan PlowrightFoto: Marek Grotowski/mat. organizatorów Festiwalu w Dusznikach-Zdroju
  • Za nami kolejna transmisja z 19. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
  • W Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpili: pianista Jonathan Plowright oraz Apollon Musagète Quartett. 
  • W przerwie wysłuchaliśmy rozmowy Karola Furtaka z Jonathanem Plowrightem.
  • Gośćmi Dwójki byli również członkowie Apollon Musagète Quartett: Paweł Zalejski i Bartłosz Zachłod.

Esencja muzyki kameralnej

Jonathan Plowright mówił o współpracy z Apollon Musagète Quartett. - Ważne, aby nasze interpretacje ewoluowały, to naturalny proces. Kwartet wykonywał już ten utwór Zarębskiego, ja również grałem go już wielokrotnie. Za każdym razem to dzieło zyskuje nieco inny wymiar. Esencją muzyki kameralnej jest to, by poczucie chwili kreowało ostateczny kształt naszej interpretacji - podkreślił pianista. 

Bez przesady na próbach

Dodał, że kameralistyka polega na tym, by się słuchać i wzajemnie wpływać na wspólne brzmienie. - Trzeba dostosować się do bodźców, które płyną od kolegów. Oczywiście bardzo istotne są próby, ale postrzegam je jako czas na wyznaczenie sobie głównych kierunków myślenia o danej kompozycji. Ważne jest, aby w szczegółach poznać styl gry swoich partnerów. Jednak zbyt dużo czasu spędzonego na próbach powoduje, że doskonale wiesz, co wydarzy się podczas koncertu. Wtedy kończy się zabawa - zaznaczył Jonathan Plowright.

Posłuchaj
11:15 2023_08_21 21_02_22_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 "Chopin i jego Europa" 2023. Jonathan Plowright: poczucie chwili powinno kształtować interpretację (Letnia promenada/Dwójka)

 

***

Program:

Witold Lutosławski Kwartet smyczkowy; Franz Schubert Kwartet smyczkowy g-moll D. 18; Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op 34 

wykonawcy: Jonathan Plowright - fortepian, Apollon Musagète Quartett

(19. Międzynarodowy Festiwal Chopin i jego Europa - transmisja koncertu kameralnego z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej)

***

Gośćmi Dwójki byli również członkowie Apollon Musagète Quartett: Paweł Zalejski i Bartłosz Zachłod.


Posłuchaj
07:39 2023_08_21 20_54_41_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Członkowie Apollon Musagète Quartett Paweł Zalejski i Bartłosz Zachłod o "Kwartecie smyczkowym" Witolda Lutosławskiego (Letnia promenada/Dwójka)

 

Bez powielania schematów pomysłów

Tytuł tegorocznej edycji wydarzenia - "Nie po raz pierwszy" jest zapowiedzią licznych niespodzianek oraz nieoczekiwanej konfiguracji znanych artystów. Choć tradycyjnie trzon festiwalowego programu stanowią artyści od lat związani z przedsięwzięciem, to organizatorzy dbają o to, by kolejne edycje nigdy nie powielały schematów pomysłów. Każdego roku festiwal prezentuje artystów cenionych przez polską publiczność, ale czyni to w zaskakujący sposób, łamiąc schematy.

Prawie wszystkie koncerty na antenie Dwójki

W tym roku w antenowej ofercie Programu 2 Polskiego Radia znajdzie się aż 21 z 24 koncertów festiwalu, z czego na żywo nadanych zostanie 9 wydarzeń.  Do 1 września na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć aż 15 koncertów.

Organizatorem 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl.

. .

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Rozmawiał: Karol Furtak

Data emisji: 21.08.2023

Godzina emisji: 20.55

mo

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 18:00
- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

19. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 09:17
Zakończył się 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Jak co roku, radiowa Dwójka zapraszała na transmisje z wydarzenia. Współorganizatorem Festiwalu był Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi wydarzenia.
rozwiń zwiń