II Konkurs Szymanowskiego. Seina Matsuoka najlepsza w kategorii skrzypce

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 23:00
Japonka Seina Matsuoka zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypce. - Zamykający finał Jakub Staszel to zaledwie dwudziestoletni skrzypek i wirtuoz pierwszej miary. Należy docenić solidność przygotowania i pewność w grze, jaką ma najmłodsza w całym konkursie Maya Wichert, która doskonale współpracowała z orkiestrą - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic.
Seina Matsuoka podczas zwycięskiego finału II Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Seina Matsuoka podczas zwycięskiego finału II Konkursu im. Karola Szymanowskiego w KatowicachFoto: Radosław Kaźmierczak/NOSPR
  • Drugą kategorią II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, po fortepianie, w której przeprowadzony został finał, były skrzypce.
  • Podobnie jak u pianistów w decydującym etapie zaprezentowało się pięcioro uczestników: Elvin Hoxha Ganiyev, Issei Kurihar, Seina Matsuoka, Jakub Staszel oraz Maya Wichert. 
  • Zwyciężyła Seina Matsuoka, II nagrodę zdobył Elvin Hoxha Ganiyev, a III miejsce zajął Jakub Staszel.

Uczestników oceniało siedmioosobowe jury w składzie: Daniel Stabrawa (przewodniczący), Jakub Jakowicz, Jennifer Pike, Peter Herrestal, Barnabás Kelemen, Quian Zhou i Szymon Krzeszowiec. W finale czterokrotnie wykonany został I Koncert op 35 Karola Szymanowskiego, a raz II Koncert op 61 tego kompozytora. Skrzypkom i skrzypaczkom towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio.

Seina Matsuoka pod prąd

II Koncert jako jedyna wybrała Seina Matsuoka z Japonii, zwyciężczyni II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w kategorii skrzypce. II nagrodę zdobył Elvin Hoxha Ganiyev (Azerbejdżan/Albania), a III miejsce zajął Jakub Staszel (Polska).

Jury przyznało też wyróżnienia: najmłodszej wśród uczestników Mai Wichert (za najlepsze wykonanie utworu Szymanowskiego) oraz Seinie Matsuoce (za najlepsze wykonanie utworu współczesnego nagrodzonego w konkursie kompozycji). Honorowe wyróżnienie otrzymała Sara Dragan. Wyróżniony został także pianista akompaniujący Yuto Kiguchi.

Seina Matsuoka z Japonii wygrała II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypce!

Pierwszą kategorią II Konkursu im. Karola Szymanowskiego, w której poznaliśmy laureatów, był fortepian. Wyniki znajdziesz TUTAJ.

Wielka szansa dla młodych muzyków

Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego to szansa dla wybitnych młodych artystów. Szansa, by swej karierze nadać rozmach i tempo. Szansa, by stać się artystą rozpoznawalnym dla świata. A także by zdobyć wysoką nagrodę.

Zobacz także: II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego w Dwójce.

Konkurs odbywa się co pięć lat w czterech kategoriach wykonawczych: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, szczególną kategorię tworzy konkurs kompozytorski, który rozgrywa się na rok przed konkursem wykonawczym.

Podsumowanie II etapu w kategorii skrzypce znajdziesz TUTAJ.

Dwuetapowe przesłuchania

Przesłuchania w ramach I i II etapu prowadzone są w dniach 5-22 września br. 23 września konkurs zwieńczą uroczysta gala finałowa, w trakcie której nastąpi wręczenie nagród, oraz koncert laureatów z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wstęp na przesłuchania koncertowe jest bezpłatny, a odbywają się one w dwóch sesjach. Pierwsza w godz. 10.00-13.00, druga zaś w godz. 15.30-18.30. 

Posłuchaj
52:04 2023_09_14 21_06_03_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 II Konkurs im. K. Szymanowskiego: Magdalena Łoś w specjalnej audycji po finale w kategorii skrzypce (Letnia promenada/Dwójka)

 

W każdej kategorii uczestnicy prezentują się przed międzynarodowym jury, złożonym z najwybitniejszych postaci świata muzyki, wpływowymi krytykami, agentami, mediami oraz serdecznie kibicującą im publicznością. Pula nagród w wysokości blisko 300 tysięcy euro oraz gwarantowane nagrania płytowe i zaproszenia koncertowe sprawiają, że zwycięstwo w Konkursie może stać się przełomowym momentem w życiu każdego uczestnika.

***

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego - finał kategorii "skrzypce"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Data emisji: 14.09.2023

Godzina emisji: 18.00

pg/mo

Czytaj także

"Najważniejsze to utożsamić się z muzyką". Kevin Kenner o Konkursie Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2023 12:08
- Szymanowski uważał, że muzyka ma siłę zbliżania ludzi do siebie, że jest sztuką inkluzywną i jednoczącą. Wierzył też w to, że nie powinna pozostawać bez związku z tym, co dzieje się na świecie. Żył w trudnych czasach - czasach wojny, agresywnego nacjonalizmu… Tak jak my dziś. Dlatego jego utwory wybrzmiewają obecnie ze zdwojoną siłą - mówił w Dwójce Kevin Kenner, szef jury w kategorii "fortepian" II Międzynarodowego Konkursu im. Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs im. K. Szymanowskiego - podsumowanie I etapu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 10:00
Znamy już nazwiska uczestników startujących w kategorii "fortepian" i "skrzypce", którzy awansowali do II etapu w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W audycji specjalnej podsumowaliśmy dotychczasowe zmagania.
rozwiń zwiń