"Chopin i jego Europa" 2023. Kevin Chen: kocham komponowanie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 22:15
- Większość moich utworów powstaje przy fortepianie, a inspirację czerpię z dzieł innych kompozytorów, nad którymi pracuję. Interesują mnie też inne dziedziny sztuki. Myślę o łączeniu w przyszłości mojej gry z tańcem, teatrem lub malarstwem. To są jednak bardzo niesprecyzowane plany - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen.
Kevin Chen
Kevin ChenFoto: Monika Zając / PR2
  • To była pierwsza transmisja w Dwójce z 19. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
  • W sali koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpił kanadyjski pianista Kevin Chen, z którym w przerwie rozmawiała Monika Zając.
  • Gościem Dwójki był także polski pianista Tomasz Ritter.

Niespodziewana wizyta w Warszawie

Decyzja o występie Kevina Chena w Warszawie zapadła całkiem niedawno. - Bardzo się cieszę, że mogę tu wystąpić, choć rzeczywiście, to taka sytuacja "last minute". Zastępuję Benjamina Grosvenora. Życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia. Chciałbym też serdecznie podziękować Stanisławowi Leszczyńskiemu za jego wiarę we mnie - podkreślił pianista.

40 minut nowego repertuaru

Dokładnie dwa tygodnie temu artysta występował na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju, gdzie został niezwykle ciepło przyjęty przez publiczność. - Miałem wracać do Kanady kilka dni temu, po moim recitalu we Francji. Wcześniej miałem tydzień wolnego, mogłem więcej poćwiczyć, ale jeszcze nie wiedziałem, że będę tutaj występować. Nie chciałem powtarzać programu, który usłyszała publiczność w Dusznikach, zwłaszcza że również ten warszawski recital jest transmitowany. Około 40 minut nowego repertuaru - w tym całe opus 25 etiud Chopina - to dla mnie dość stresujące, ale myślę, że dam sobie radę - stwierdził Kevin Chen.

 

Posłuchaj
08:10 2023_08_20 20_44_24_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 "Chopin i jego Europa" 2023. Kevin Chen: kocham komponowanie (Letnia promenada/Dwójka)

 

Praca nad własnymi utworami przy fortepianie

Artysta mówił również o pracy nad własnymi utworami. - Komponowanie to rzeczywiście coś, co kocham. Większość moich utworów powstaje przy fortepianie, a inspirację czerpię z dzieł innych kompozytorów, nad którymi pracuję. Podświadomie pojawiają się w mojej głowie pomysły, które na pewnym etapie po prostu zapisuję. Od tego zaczynam - opowiadał.

Połączenie muzyki z tańcem, teatrem lub malarstwem

Kevin Chen powiedział, że nie chce się ograniczać do muzyki. - Interesują mnie też inne dziedziny sztuki. Niedawno miałem okazję pracować z zespołem baletowym z mojego rodzinnego miasta Alberta. To była produkcja łącząca taniec i muzykę. Dało mi to niesamowicie dużo frajdy. Dlatego myślę o łączeniu w przyszłości mojej gry z tańcem, teatrem lub malarstwem. To są jednak bardzo niesprecyzowane plany - mówił na antenie Dwójki.

***

Program: 

Franz Liszt: Années de pèlerinage II, S. 161 Sonetto 104 del Petrarca nr 5, Sonata h-moll S. 178, Fryderyk Chopin: Ballada f-moll op. 52, Etiudy op. 25

Wykonawca: Kevin Chen (fortepian)

(Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej, Warszawa)

***

Gościem Dwójki był także polski pianista Tomasz Ritter, który opowiadał o swoich występach na kilku edycjach Festiwalu "Chopin i jego Europa".

Posłuchaj
11:18 2023_08_20 20_52_45_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 Tomasz Ritter o swoich koncertach na Festiwalu "Chopin i jego Europa" (Letnia promenada/Dwójka)

 

Bez powielania schematów pomysłów

Tytuł tegorocznej edycji wydarzenia - "Nie po raz pierwszy" - jest zapowiedzią licznych niespodzianek oraz nieoczekiwanej konfiguracji znanych artystów. Choć tradycyjnie trzon festiwalowego programu stanowią artyści od lat związani z przedsięwzięciem, to organizatorzy dbają o to, by kolejne edycje nigdy nie powielały schematów pomysłów. Każdego roku festiwal prezentuje artystów cenionych przez polską publiczność, ale czyni to w zaskakujący sposób, łamiąc schematy.

Prawie wszystkie koncerty na antenie Dwójki

W tym roku w antenowej ofercie Programu 2 Polskiego Radia znajdzie się aż 21 z 24 koncertów festiwalu, z czego na żywo nadanych zostanie dziewięć wydarzeń. Do 1 września na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć aż 15 koncertów.

Organizatorem 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl

. .

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadziła: Róża Światczyńska

Rozmawiała: Monika Zając

Data emisji: 20.08.2023

Godzina emisji: 20.45

mo

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 18:00
- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

19. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 09:17
Zakończył się 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Jak co roku, radiowa Dwójka zapraszała na transmisje z wydarzenia. Współorganizatorem Festiwalu był Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi wydarzenia.
rozwiń zwiń