"Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2023 22:15
- Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. To sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - mówiła w Dwójce skrzypaczka Corina Belcea w przerwie koncertu podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Belcea Quartet
Belcea QuartetFoto: Marco Borggreve / materiały promocyjne
  • Za nami kolejna transmisja z XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
  • Wysłuchaliśmy koncertu kameralnego w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej.
  • Wystąpili: Alena Baeva - skrzypce, Vadym Kholodenko - fortepian, oraz Belcea Quartet pod przewodnictwem skrzypaczki Coriny Belcea.
  • W przerwie z prymariuszką kwartetu rozmawiał Karol Furtak.

Koncert Chaussona grany po raz trzeci w historii zespołu

Artystka opowiedziała o koncepcji koncertu. - Dyrekcja Festiwalu ma fantastyczne pomysły. Zwykle z dużą radością przyjmujemy te propozycje, bo w końcu dzięki nim mamy szansę odkrywać nowe utwory, takie, których jeszcze nie włączyliśmy do swojego repertuaru. Kiedy Stanisław Leszczyński zasugerował nam Koncert Chaussona i to, by wykonać go z tą dwójką niesamowitych artystów, od razu zapaliliśmy się do realizacji tego pomysłu. Dotychczas zagraliśmy ten utwór może dwa razy w życiu. To samo w sobie jest powodem do radości, ale do tego trzeba dodać satysfakcję, jaką daje współpraca z naszymi kolegami. Naprawdę cieszymy się z tegorocznej propozycji - podkreśliła.

Współpraca z innymi zespołami lub solistami

Belcea Quartet często pracuje z innymi zespołami kameralnymi lub z solistami. - Pewnie nie jest to kwestia woli lub szczególnego otwarcia na pracę z innymi muzykami, choć faktycznie niektóre kwartety decydują się na takie współprace z rzadka. Myślę, że to bardziej kwestia możliwości wyboru, jaki stawia się przed muzykami. Wiele wytwórni płytowych uparcie dąży do realizacji swoich pomysłów repertuarowych, a wola zespołu schodzi wtedy na drugi plan, także ta dotycząca ewentualnej współpracy z innymi muzykami lub zespołami. My akurat mamy pod tym względem dużo szczęścia, mnóstwo swobody i możemy decydować, co chcemy robić, a co niekoniecznie leży w obszarze naszych zainteresowań - stwierdziła rozmówczyni Karola Furtaka.

Wyjątkowa warszawska publiczność

Mówiła również o atmosferze polskich koncertów zespołu. - Chłonie się nastrój od publiczności, wpływa na nas także akustyka sali. Tych detali, które wraz z nami kreują interpretację, jest mnóstwo. Chyba najważniejsza jest wśród nich publiczność. Tu w Warszawie te warunki są komfortowe. Sala jest piękna, dobrze się tu gra, a publiczność… cóż. Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. Czujemy się tu już powoli jak w domu, a to sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - powiedziała Corina Belcea.

Posłuchaj
20:43 2023_08_23 21_03_59_Dwojka_Letnia_promenada.mp3 "Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu (Letnia promenada/Dwójka)

 

Program:

Franz Schubert Kwartet smyczkowy Es-dur  D. 87; Claude Debussy Kwartet smyczkowy g-moll op. 10; Ernest Chausson Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy D-dur op. 21

wykonawcy: Alena Baeva - skrzypce, Vadym Kholodenko - fortepian, Belcea Quartet

(Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" - transmisja koncertu kameralnego z Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej)

Od klasycyzmu do współczesności

W programie festiwalu: Wirtuozi fortepianu, znakomita kameralistyka, koncerty symfoniczne i "nie po raz pierwszy" opera w wersji koncertowej. Muzyka polska od klasycyzmu do współczesności, wersje oryginalne utworów, ale również ich transkrypcje. Wykonawstwo historyczne i współczesne na najwyższym poziomie, artyści wybitni, ale też kontrowersyjni: Ivo Pogorelic, Bruce Liu, Dang Thai Son, Vadym Kholodenko, Kate Liu, Alena Baeva, Anne Sofie von Otter… i wielu innych.

Prawie wszystkie koncerty na antenie Dwójki

W tym roku w antenowej ofercie Programu 2 Polskiego Radia znajdzie się aż 21 z 24 koncertów festiwalu, z czego na żywo nadanych zostanie 9 wydarzeń.  Do 1 września na antenie radiowej Dwójki będzie można usłyszeć aż 15 koncertów.

Organizatorem 19. Festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Współorganizatorem Festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia. Szczegółowy program Festiwalu znajduje się na stronie festiwal.nifc.pl.

.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Rozmawiał: Karol Furtak

Data emisji: 23.08.2023

Godzina emisji: 21.05

mo

Czytaj także

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 18:00
- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

19. Międzynarodowy Festiwal "Chopin i jego Europa" na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 09:17
Zakończył się 19. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Jak co roku, radiowa Dwójka zapraszała na transmisje z wydarzenia. Współorganizatorem Festiwalu był Program 2 Polskiego Radia, a Polskie Radio i Polskie Radio Chopin - patronami medialnymi wydarzenia.
rozwiń zwiń