REKLAMA

"Sztuka się nie zużywa". Piotr Bazylko o kolekcjonowaniu dzieł [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 11:00
- Zawsze chciałem coś kolekcjonować: puszki, płyty, różne rzeczy, nagrania z Trójki na magnetofonie. Rys kolekcjonerstwa zawsze u mnie był - opowiadał w rozmowie z Robertem Mazurkiem kolekcjoner sztuki Piotr Bazylko.
Piotr Bazylko już od 20 lat kolekcjonuje sztukę
Piotr Bazylko już od 20 lat kolekcjonuje sztukęFoto: Forum/MAREK WISNIEWSKI

ZOBACZ WIDEO: 

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Dwójki Polskiego Radia 

Piotr Bazylko zawodowo, przez blisko ćwierć wieku, pracował jako dziennikarz prasowy i telewizyjny. W tym czasie przyglądał się sztuce i pozwalał się jej przyciągać.


Posłuchaj
57:25 2021_12_04 12_00_08_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Piotr Bazylko o kolekcjonowaniu dzieł sztuki (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Wszystko zaczęło się od Warszawskiej Szkoły Fotografii i kursu, który bynajmniej nie zaowocował umiłowaniem do biegania z aparatem. Fascynujące okazały się jednak zajęcia z historii i kolekcjonowania fotografii.

- Wcześniej niespecjalnie sztuka mnie interesowała. Oczywiście, chodziłem na wystawy. Jak byłem w jakimś ważnym mieście, gdzie było muzeum, to do niego szedłem. Tak, jak kulturalny człowiek powinien robić. Jak każdy, kto lubi sztukę - wspominał Piotr Bazylko. - Długo się wstydziłem wejść do galerii, tego, że będę niewyedukowany - nie krył kolekcjoner. 

Sztuka wybacza błędy

Jak zauważył, miłośnicy sztuki dojrzewają z czasem, a decyzje o zakupie kolejnych obiektów podejmują wraz z rozwojem swojej wiedzy i wrażliwości, niekiedy myląc się w ocenie wartości dzieł. - Błąd jest wpisany w rozwój kolekcjonera i posuwa go do przodu - ocenił nasz gość. - Inaczej tkwisz w samozadowoleniu. Błędy popełnia się, kiedy się kupuje uchem - ktoś ci powiedział, ale tak naprawdę to ci się nie podoba. Wszyscy tak mówią, więc kupujesz.

Zdaniem Piotra Bazylko Polacy coraz częściej traktują kolekcjonerstwo jako inwestycję. - Ludzie mają pieniądze i chcą je wydawać na sztukę - ocenił. - Sztuka się nie zużywa. Nie trzeba mieć wielkich pieniędzy. Można kupować prace tych, którzy zaczynają, studentów.

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Piotr Bazylko (dziennikarz, kolekcjoner sztuki)

Data emisji: 4.12.2021

Godzina emisji: 12.00


Czytaj także

Józef Pankiewicz. Pierwszy polski impresjonista

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 05:40
82 lata temu, 4 lipca 1940 roku we Francji, zmarł wybitny malarz Józef Pankiewicz. Był prekursorem impresjonizmu, symbolizmu i koloryzmu w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Françoise Gilot. Artystka, którą pokochał i znienawidził Pablo Picasso

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:30
Ona miała 21 lat, on - 61. Nawiązali płomienny romans, mieli dwoje dzieci. Ale idylla szybko się skończyła. – Gdy ją poznałem, nie wiedziałem, że to był jeden z najbardziej toksycznych związków – mówił w Polskim Radiu fotograf Czesław Czapliński.
rozwiń zwiń