REKLAMA

Grzegorz Kasdepke: dzieci są dla mnie inspiracją [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 13:00
- Gdy wyjeżdżałem z Białegostoku do Warszawy 30 lat temu na studia dziennikarskie, miały mi one pozwolić na realizowanie innego wielkiego marzenia. Już wówczas chciałem być zawodowym, utrzymującym się z pisania pisarzem. Przez myśl mi nie przeszło, że będę pisał książki dla dzieci - opowiadał o swoim dzieciństwie gość Roberta Mazurka, autor książek dla dzieci - Grzegorz Kasdepke.

Zobacz wideo:

(You Tube Dwójki)

Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci i młodzieży, jeszcze w trakcie studiów zaczynał swoją drogę zawodową od pracy w "Polityce". Szybko jednak zdecydował, że woli realizować swoje najważniejsze marzenie - literaturę. Kolejnym etapem w jego karierze była praca w "Świerszczyku". W tym samym okresie, mając zaledwie 22 lata, został ojcem. - Zanim zostałem redaktorem naczelnym pisma, współpracowałem z Dorotą Oleksiak, która pismo "Świerszczyk" - znane, stare, cudowne, z tradycjami - próbowała przeprowadzić przez trudny moment lat 90., kiedy to dzieci odsunęły się od starego "Świerszczyka". Poszukiwała mężczyzny, który pisał dla dzieci - kontynuuje gość Roberta Mazurka. Grzegorz Kasdepke okazał się dobrym kandydatem, a wkrótce potem samodzielnie poprowadził pismo.

Wanda Chotomska zabawia dzieci

Z racji swojej pracy zawodowej gość Dwójki miał szansę poznać osobiście znanych i lubianych autorów książek dla dzieci, np. Wandę Chotomską czy Joannę Papuzińską. - Dla wielu dzieci kultowym pisarzem jest dziś np. Rafał Kosik (...) - opowiadał gość Roberta Mazurka. - Dzieci są też zafascynowane, gdy widzą mnie, Grzegorza Kasdepke, dlatego że znają moje teksty z podręczników szkolnych, czytają, chcąc nie chcąc, "Detektywa Pozytywkę" jako lekturę obowiązkową. I pewnie są tak samo zdumione jak ja, gdy będąc dzieckiem, zobaczyłem na żywo Wandę Chotomską, która przyjechała do mojej szkoły podstawowej w Białymstoku i przez długi czas próbowała zabawić 300 osób, stojąc na korytarzu szkolnym długim jak pociąg - zauważył gość Roberta Mazurka.

Czytaj także:

Rozmowa zamiast technologii

Jednym z elementów pracy autora książek dla dzieci są spotkania z małymi czytelnikami. - Ja rozmawiam z dziećmi - mówił Grzegorz Kasdepke. - Staram się, w naszych czasach pełnych elektroniki, nie przynosić ze sobą żadnych elektronicznych zdobyczy, które miałyby przytrzymać uwagę dzieci. Uważam, że jeżeli ktoś potrafi przytrzymać uwagę słowem, samym sobą, to jest to sztuka, którą należy krzewić - zaznaczył pisarz.


Posłuchaj
58:24 2022_09_24 12_00_05_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Grzegorz Kasdepke: dzieci są dla mnie inspiracją (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Jak poprowadzić spotkanie autorskie z dziećmi?

Spotkania autorskie zmieniły się w stosunku do tych sprzed 20 lat. - Ja i Wanda Chotomska, z którą wówczas jeździłem bardzo często na spotkania, czy Joanna Papuzińska połowę spotkania przeznaczaliśmy na czytanie książek, połowę na gadanie. Teraz umysły dzieci zostały zmienione przez nowe technologie, dzieci dużo krócej się skupiają i w tej chwili spotkania z nimi to 80 proc. rozmowy, przeplatane krótkimi utworami literackimi z wyraźną puentą, żeby dzieci wiedziały, kiedy się roześmiać - opowiadał rozmówca Roberta Mazurka.

Domowe tajemnice

Dla Grzegorza Kasdepke, jak sam mówił, inspiracją są przede wszystkim dzieci. - Zwłaszcza od kiedy mój syn Kacper - który ma lat 27 i jest większy ode mnie - jest osobą dorosłą, pozwalam sobie pisać dla dorosłych. Podczas spotkań autorskich dzieci nie mają żadnych oporów, aby opowiadać o różnych domowych tajemnicach, o ile nie ma przy nich rodziców, a często ich nie ma - skonkludował gość Roberta Mazurka.  

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Grzegorz Kasdepke (autor książek dla dzieci)

Data emisji: 24.09.2022

Godzina emisji: 12.00

djr

Czytaj także

Wojciech Tomczyk u Mazurka: Niziurskim ukąszono mnie podstępnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 13:00
- On uchwycił istotę bycia nieletnim intelektualistą, czego u innych pisarzy i bohaterów nie ma. Uważam, że kult Niziurskiego, który żywi kilkadziesiąt innych osób, jest zdominowany przez ludzi czytających go w czasach, kiedy zostali przez niego inicjowani do stałego analizowania rzeczywistości, czyli do bycia intelektualistą - mówił w Dwójce pisarz, dramaturg i scenarzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastolatki w roli głównej i szczypta czeskiego humoru

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 13:00
Literatura dla dzieci i młodzieży zdominowała kolejne spotkanie z cyklu "Czytelnia". Wśród recenzowanych pozycji znalazły się: Cary Fagan "Sekretne życie Grety O." w przekładzie Marii Jaszczurowskiej; Andrew Norris "Przyjaciele na śmierć i życie" w tłumaczeniu Anny Klingofer-Szostakowskiej oraz Iva Procházková "Nawet myszy idą do nieba" w przekładzie Julii Różewicz. W studiu gościli Iwona Rusek i Piotr Kofta.
rozwiń zwiń