REKLAMA

Ptasie trele w partyturze [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 11:23
Zanim ludzie zaczęli śpiewać i komponować – robiły to już ptaki. Nie dla przyjemności, a najczęściej w celu zwabienia dorodnej samicy i zapewnienia sobie licznego potomstwa. A kompozytorzy podsłuchiwali. Co z tego wyszło? Zapraszamy do słuchania i oglądania.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Nieźle poradził sobie z tematem Olivier Messieaen, który z zamiłowania był ornitologiem. Śpiew ptaków wykorzystywał w swoich kompozycjach. Na szerszą skalę pokazał go w utworze Réveil des oiseaux (Przebudzenie ptaków) – materiał muzyczny tego utworu opiera się na odgłosach wydawanych przez ptaki pomiędzy północą a południem.

Messiaen rozpoczął włączanie śpiewu ptaków do wszystkich swoich kompozycji, w kilku z nich śpiew ptaków jest najważniejszym elementem utworu, co jest również zasygnalizowane w tytule (zbiór 13 utworów na fortepian zatytułowany Catalogue d’oiseaux – Katalog ptaków – ukończony w roku 1958 i La fauvette des jardins z roku 1971). 

Z kolei jednym z najpopularniejszych utworów w Anglii jest "The Lark Ascending" (Skowronek wzlatujący) Ralpha Vaughana Williamsa. Kompozytor pisał symfonie, opery, muzykę kameralną, muzykę chóralną, jak również filmową, był także badaczem kultury ludowej. Nie znosił fortepianu, ale kochał skrzypce, które nazywał "muzycznym wybawieniem".

Kompozycja "The Lark Ascending" powstała w roku 1914. Przeznaczona została na skrzypce i orkiestrę. 


Posłuchaj
117:07 2022_03_05 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Ptasie trele w partyturze (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 5.03.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Gdzie szukać Bielika?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 12:00
Orzeł Bielik to nasz narodowy symbol. Ten duży ptak drapieżny jeszcze do niedawna był bardzo rzadki w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z miłości do ptaków. Reportaż "Kto mi dał skrzydła"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 12:11
Jacek Karczewski urodził się w małej wiosce na Kaszubach. Z wykształcenia jest psychologiem. Od dziecka marzył, żeby zostać przyrodnikiem. Pracował w korporacjach i kilkanaście lat temu współzałożył stowarzyszenie Ptaki Polskie. Skąd wzięła się jego miłość do ptaków? 
rozwiń zwiń