Improwizacja analityczna. Rozmowa z Matthiasem Müllerem

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2023 14:53
Matthias Müller jest jednym z najwybitniejszych puzonistów na europejskiej scenie muzyki improwizowanej. Czyni go to godnym kontynuatorem wspaniałej niemieckiej tradycji puzonowej, rozpoczynającej się od Alberta Mangelsdorffa. Powody dziecięcego zainteresowania puzonem były jednak w przypadku Matthiasa inne.
Matthias Mueller
Matthias MuellerFoto: André Symann

Muzyk opowiadał o nich, jak również o zmianach w życiu kulturalnym Berlina, intelektualnej pracy w duecie Superimpose z Christianem Marienem oraz o polskich tropach, których jest w jego dyskografii sporo - zarejestrowanych na płytach krakowskiej wytwórni Not Two oraz Spontaneous Live Series i TORF z Poznania.

Müller wyjaśnił również termin Echtzeitmusik, fenomen berlińskiej sceny lat 90.:

W latach 90. grupka muzyków zapragnęła grać muzykę improwizowaną, ale robić to inaczej niż niemieccy muzycy freejazzowi. Ten minimalistyczny model grania był ogromnie ważny dla berlińskiej sceny muzyki improwizowanej, a sam termin został wymyślony jako opis czegoś już istniejącego. Stąd ten silny związek z redukcjonistycznym sposobem gry, który, nawiasem mówiąc, zyskał w tym okresie na znaczeniu również w innych miejscach na świecie i dziś już nie jest tak charakterystyczny dla Berlina. 

Drugą część audycji poświęciliśmy muzyce ukraińskiej. Zabrzmiała między innymi: freejazzowa interpretacja pieśni "Pływie kacza" z kompilacji "В​о​н​и не п​р​о​й​д​у​т​ь - No Pasaran!" wiedeńskiej wytwórni Trost, Sextet Olexandra Shapovala z Festiwalu w Doniecku z 1976 roku, Alina Bzhezhinska i jej HipHarpCollective, Yakiv Tsvietinskyi z albumu "Minimalist" i "Try Zhury" Kateryny Ziabliuk.


Posłuchaj
115:14 2023_02_22 23_00_16_PR2_Nocna_strefa.mp3 Improwizacja analityczna. Rozmowa z Matthiasem Müllerem (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w cyklu Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Matthias Müller (puzonista)

Data emisji: 23.02.2023

Godzina emisji: 23.00

uk

Czytaj także

Miłosz Pękala: wszystko może być muzyką

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 11:30
- Dźwięki, które mnie otaczają, zawsze są dźwiękami muzycznymi, rytmy, które słyszę – ja je nazywam rytmami, Państwo mogą je nazywać krokami albo kapaniem wody, szumem fal, wyciem wiatru – to jest moja perspektywa - opowiadał w audycji Cafe "Muza" Miłosz Pękala, perkusista, sięgający po kompozycje ludowe, rozrywkowe i współczesne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazzowi jeźdźcy Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 08:00
W audycji słuchaliśmy jazzowych organistów, którzy w latach 50. i 60. minionego wieku wytyczali nowe przestrzenie muzycznej ekspresji. Zagrali m.in. Jimmy Smith, Larry Young, Don Patterson i Shirley Scott.
rozwiń zwiń