Rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 01:00
Pomysł na tę audycję był bardzo prosty - poprosiliśmy grono uznanych krytyków i dziennikarzy o przedstawienie najlepszych ich zdaniem albumów 2023 roku. I tak o najciekawszych wydarzeniach fonograficznych w swoich krajach opowiedzieli: Laima Slepkovaite (Litwa), Ivo Heinloo (Estonia), Matti Komulainen (Finlandia), Kaspars Zavileiskis (Łotwa) i Enrico Bettinello (Włochy).
W audycji podsumujemy rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie
W audycji podsumujemy rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecieFoto: Shutterstock/Boontoom Sae-Kor

Najbardziej godne uwagi płyty zagraniczne przedstawili też m.in. Mery Zimny, Jakub Knera, Andrzej Nowak, Przemek Psiukuta i Rafał Zbrzeski.

My już znamy ich typy, więc wiemy, że ten wielogłos złożył się w barwną mapę bardzo szeroko pojętej współczesnej muzyki jazzowej i improwizowanej. Pojawiły sie odkrycie i zaskoczenia, nowe twarze i starzy mistrzowie.

Nie trzeba dodawać, że wypowiedzi naszych gości obficie ilustrowaliśmy przykładami muzycznymi. A na końcu również i my wtrąciliśmy swoje trzy grosze i przedstawiliśmy płyty, które wstrząsnęły nami w 2023 roku.


Posłuchaj
119:48 2024_01_10 23_00_10_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie (Nocna strefa/Dwójka) 

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).

***

Tytuł audycji: Rozmowy improwizowane w paśmie Nocna strefa

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 10.01.2024

Godz. emisji: 23.00

mgc/mo/pg

reklama

Czytaj także

Grzegorz Tarwid: "Flowers" nagrywaliśmy na magnetofonie szpulowym

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 13:00
- Ja byłem liderem, jeśli chodzi o warstwę kompozycyjną, a Albert Karch pomógł przy realizacji tego nagrania. To on zainspirował mnie do decyzji, żeby nagrywać to u Piotra Zabrodzkiego na Pasterskiej. To studio jest o tyle ciekawe, że Piotrek, pianista, jest też od wielu lat kolekcjonerem starego sprzętu nagraniowego i nagrywaliśmy tę płytę na magnetofonie szpulowym. Dlatego ona brzmi tak niesamowicie - mówił w Dwójce pianista Grzegorz Tarwid o swojej nowej płycie pt. "Flowers".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Boleros y mas". Marcin Masecki: stałem się pianistą i wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 11:41
W ubiegłym tygodniu (10.11) ukazał się album "Boleros y mas" Marcina Maseckiego z latynoamerykańskimi bolerami, walcami, chórami i tangami. - Nie wiem skąd dokładnie, ale przyszło to do mnie i na ostatniej płycie stałem się pianistą i wokalistą - mówił artysta w "Poranku Dwójki".
rozwiń zwiń