Robert Piotrowicz i nie tylko. Koncert z krakowskiego Unsoundu

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2024 01:00
W serii retransmisji koncertowych z zeszłorocznej edycji krakowskiego Unsoundu proponujemy tym razem występ Roberta Piotrowicza. 6 października w Łaźni Nowej artysta zaprezentował materiał ze swojej zeszłorocznej płyty "Afterlife".
Robert Piotrowicz
Robert PiotrowiczFoto: Mara Arteaga/materiały promocyjne Unsound Festival

To trochę jak odpowiedź kompozytora od dawna wykorzystującego syntezę dźwięku na tendencję ostatnich kilku lat, by sięgać po organy piszczałkowe i próbować je wykorzystywać niczym staroświecką formę syntezatora. W eksperymentalnej muzyce dronowej organy wróciły, ale u Piotrowicza syntezator modularny wciela się w ich rolę, pokazując potężne możliwości kreacji dźwiękowej i rozsadzając brzmieniowo nową konwencję. Oryginalnie materiał ukazał się w czerwcu 2023 r. nakładem Penultimate Press.

Muzykę Roberta Piotrowicza uzupełniły w czwartkowej "Nocnej strefie" inne nagrania elektroniczne - na czele z nowym albumem Aty Ebtekara, czyli Sote - irańskiego artysty dźwiękowego - czyli wydanym właśnie Ministry of Tall Tales. Ale nie tylko.

Czytaj także:

***

Zapraszamy do słuchania 2-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę:

Krzysztof Dziuba i Rafał Księżyk (na zmianę, co drugi poniedziałek), Piotr Metz (wtorki), Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński (środy), Bartek Chaciński i Jacek Hawryluk (czwartki).


Posłuchaj
114:39 2024_03_14 23_05_17_PR2_Nocna_Strefa.mp3 Robert Piotrowicz i nie tylko. Koncert z krakowskiego Unsoundu (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

Data emisji: 14.03.2024

Godzina emisji: 23.00

mgc/mo

Czytaj także

Paweł Szamburski i jego utwór "Długo, długo nic, a potem wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 07:00
W "Nocnej strefie" kolejna premiera z festiwalu Auksodrone. Słuchaliśmy utworu Pawła Szamburskiego "Długo, długo nic, a potem wszystko", który wykonał sam kompozytor wspólnie z Aukso – Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Pospieszalski, oktet i orkiestra

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 01:00
W lipcu 2021 r. Marek Pospieszalski w składzie swojego nowego ośmioosobowego zespołu nagrał w krakowskim klubie Alchemia wariacje na temat utworów klasyków polskiej muzyki współczesnej. Materiał wydała na płycie portugalska wytwórnia Clean Feed i rok później projekt znakomitego saksofonisty był już na ustach wszystkich.
rozwiń zwiń