Róg muzycznej obfitości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 07:00
Kolejne wydanie "Nocnej strefy" obfitowało w niezwykle różnorodne tematy: zaprosiliśmy Państwa na festiwal Sanatorium Dźwięku i słuchaliśmy, jak brzmią tak niezwykłe instrumenty, jak mechaniczno-elektryczne hybrydy czy chińska cytra guzheng zestawiona z suką biłgorajską i śpiewem. Przypomnieliśmy też postać Louisa Andriessena.
Zapraszamy na spotkanie z muzyką współczesną
Zapraszamy na spotkanie z muzyką współczesnąFoto: Shutterstock/PopTika

Muzyka nowa to - wiadomo - studnia bez dna. W "Nocnej strefie" wskoczyliśmy do niej:

  • by zaprosić na festiwal Sanatorium Dźwięku do Sokołowska (gościem była Zuzanna Fogtt),
  • by posłuchać, jak brzmią instrumenty-obiekty, mechaniczno-elektryczne hybrydy tworzone przez niestrudzonego ich kreatora, Krzysztofa Cybulskiego,
  • by przypomnieć gigantyczną osobowość Louisa Andriessena, który kilka dekad temu przewrócił do góry nogami holenderską muzykę nową,
  • by posłuchać, jak spotykają się muzycznie chińska cytra guzheng z suką biłgorajską i śpiewem.

Fragment koncertu zorganizowanego przez Fundację Polihymnia i Radiowe Centrum Kultury Ludowej z udziałem Marii Pomianowskiej - zakończył tę odsłonę "Nocnej strefy".


Posłuchaj
155:50 2022_08_08 22_20_25_PR2_Nocna_strefa.mp3 Róg muzycznej obfitości (Nocna strefa/Dwójka)

***

Zapraszamy do słuchania 3-godzinnego pasma autorskiego, w którym przemierzać będziemy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata.

Będzie to też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy, na które nie starczyło czasu wiosną oraz płyty i zjawiska zapomniane.

W podróż w nieznane zabiorą Państwa dziennikarze bacznie obserwujący współczesną scenę.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadziła Ewa Szczecińska

Data emisji: 8.08.2022

Godzina emisji: 22.20

Czytaj także

Bastarda i Sutari we wspólnym projekcie. "Podążaliśmy śladami Mickiewiczowskich inspiracji"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 18:00
- To była wspólna wędrówka na podobnych zasadach, z podobnymi możliwościami. Nie narzucaliśmy sobie żadnych ograniczeń, stylów czy "chceń", tylko otworzyliśmy się i pozwoliliśmy sobie eksplorować to spotkanie; patrzeć, dokąd nas prowadzi - mówiła w Dwójce Barbara Songin o współpracy zespołów Bastarda i Sutari, która zaowocowała wspólnym albumem "Tamoj".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kaja Draxler w hołdzie Robertowi Frostowi

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 08:00
Tym razem w "Nocnej strefie" pojawił się zróżnicowany zestaw. Na początek sięgnęliśmy do krążka słoweńskiej pianistki Kai Draxler poświęconego amerykańskiemu poecie Robertowi Frostowi. Materiał zagrała podczas festiwalu w austriackim Saalfelden.
rozwiń zwiń