"Hub-Tones". 60-lecie płyty Freddiego Hubbarda

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2022 18:38
"Hub-Tones" to szósta płyta Freddiego Hubbarda nagrana dla wytwórni Blue Note. Przypomnieliśmy ten album z dodatkami specjalnymi w "Nocnej strefie" w radiowej Dwójce.
Grający na trąbce
Grający na trąbceFoto: Shutterstock/Roman Voloshyn

Freddie Hubbard urodził się w 1938 roku w Indianapolis w stanie Indiana. Zmarł w 2008 roku w Kalifornii. Był jednym z największych trębaczy jazzowych XX wieku.  

Sześćdziesięciolecie krążka Hubbarda to kolejny jubileusz wydawnictwa płytowego, jaki będziemy czcić na falach radiowej Dwójki. Niedawno obchodziliśmy 65-lecie legendarnej płyty Johna Coltrane'a "Blue Train". - Z okazji tej rocznicy przygotowano wspaniałą reedycję płyty, z materiałami wcześniej niepublikowanymi - mówił Piotr Metz.

Z pewnością nikomu nie trzeba przypominać, że John Coltrane był jedną z największych postaci w historii światowego jazzu. Grał na kilku instrumentach - zaczynał od saksofonu altowego, fletu i klarnetu, jednak jego ukochanym instrumentem stał się saksofon tenorowy. 

Zobacz wideo:

[Facebook Dwójki]

Ale "Nocna strefa" to nie tylko audycje wspomnieniowe i okolicznościowe. Opowiadamy w niej również o najnowszych wydawnictwach płytowych, takich jak np. "Weird Heaven" - to nowa płyta Kamila Piotrowicza, którą przedstawiliśmy w "Rozmowach improwizowanych". Z pianistą rozmawialiśmy o mieszaniu wody z ogniem, "wysokiego" z "niskim" i o tym, do czego może się przydać "jeden z 50 najgorszych wynalazków w historii ludzkości".

A nieco wcześniej słuchaliśmy poszerzonej, trzypłytowej ścieżki dźwiękowej do filmu "Dracula" w reżyserii wielkiego Francisa Forda Coppoli.

Czytaj także:

Posłuchaj
116:19 2022_10_18 23_00_25_PR2_Nocna_strefa.mp3 "Hub-Tones". 60-lecie płyty Freddiego Hubbarda (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Piotr Metz

Data emisji: 18.10.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Premiera płyty "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 11:20
- "Scratches for 8 Musicians" to tak skonstruowany materiał, aby za każdym razem grać go w inny sposób. Człowiek jest w danym miejscu i czasie i już nigdy mu się to nie przydarzy - mówił w "Poranku Dwójki" Emil Miszk - trębacz, aranżer i kompozytor jazzowy. Okazja do spotkania była szczególna - premiera płyty zatytułowanej "Scratches for 8 Musicians - Live at Polish Radio" zarejestrowanej podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu 2021.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń