Powojenna emigracja niepodległościowa o 17 września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 19:07
- Na antenie Wolnej Europy stale obecne były audycje historyczne, informacyjne, ale też interwencyjne. Były próby oddziaływania, aby spowodować repatriacje, powrót Polaków z łagrów - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski. W programie kolejna odsłona tematu konsekwencji radzieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. 
Felicjan Sławoj Składkowski
Felicjan Sławoj SkładkowskiFoto: NAC

Obszar terytorium Polski zajęty przez Związek Sowiecki po 17 września 1939 roku wynosił przeszło 52 procent kraju. Szacuje się, że w związku z tym poza granicami znalazło się ponad 14 milionów osób. Byli wśród nich, poza Polakami, przedstawiciele różnych narodowości, w tym Ukraińcy, Białorusini, Żydzi, a także ludność, która w wyniku wojny przemieściła się z innych części kraju. 

Felicjan Sławoj Składkowski do rodaków

W latach 60. o 17 września mówił Felicjan Sławoj Składkowski, generał dywizji Wojska Polskiego, premier Polski w 1939 roku. Było to jego pierwsze powojenne wystąpienie skierowane do rodaków, a zachowane w archiwum Radia Wolna Europa. - Może głos mój dochodzi do Polski raz pierwszy i ostatni. Nie chcę tu bronić siebie i swego rządu, ale przedstawić warunki, które spowodowały klęskę kampanii wrześniowej - mówił w archiwalnym nagraniu.

Pomoc nie nadeszła

- Naród niemiecki rzucił się na nas pod wodzą zachłannego szaleńca Hitlera, a naród rosyjski wsadził nam nóż w plecy z nakazu chytrego Stalina. Z tymi samymi Sowietami liczy się dotychczas i unika walki cały świat demokratyczny. Nie ma do dziś dnia narodu, który sam jeden zdołałby oprzeć się jednoczesnemu, dwustronnemu uderzeniu ówczesnych potęg: Niemiec i Sowietów. Pomoc, do której obowiązani byli sprzymierzeni – nie nadeszła.

***

Trzy wcześniejsze odsłony "Śladów pamięci" traktowały o okolicznościach zawarcia tajnego porozumienia między Hitlerem i Stalinem z 23 sierpnia 1939 roku, o momencie sowieckiej inwazji na Polskę 17 września 1939 roku, a także o agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu '39 jako temacie tabu w PRL.


Posłuchaj
27:53 Ślady pamięci Dwójka 24 październik 2022 17_29_56.mp3 Powojenna emigracja niepodległościowa o 17 września 1939 roku (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 24.10.2022

Godzina emisji: 17.30

kor

Czytaj także

Radio Wolna Europa po śmierci Stalina

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 18:00
- Przed tygodniem mówiliśmy, jak pośród stalinowskiej nocy rozbrzmiała w eterze melodia "Mazurka 3 maja". To był sygnał głosu Wolnej Polski z nowej siedziby w Monachium. I to były tak naprawdę narodziny polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa - mówił Andrzej Mietkowski, rozpoczynając audycję "Ślady pamięci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

83. rocznica wybuchu wojny - nadzieja na pokój była do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 11:30
- Były czynniki, które łagodziły niepokoje, chociażby gwarancje brytyjskie, a potem sojusz. To miało bardzo duże znaczenie dla społeczeństwa - mówił w Dwójce Grzegorz Dumała, historyk z Muzeum Historii Polski. W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o dniach poprzedzających wybuch II wojny światowej, o panującej wówczas atmosferze, przygotowaniach wojska i cywilów.
rozwiń zwiń