Polskie Radio
Section05
1 września

Prof. Kleiber: daty porozumień sierpniowych i wybuchu II WŚ na zawsze powinny być zakorzenione w naszej pamięci

- To jest zrządzenie losu, że daty porozumień sierpniowych i wybuchu II wojny światowej wypadają tak blisko siebie. One są dla naszej historii absolutnie kluczowe - mówił w audycji "W samo południe" prof. Michał Kleiber, redaktor pisma "Wszystko co najważniejsze", były prezes Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe II wojna światowa 1 września historia Polski HISTORIA Michał Kleiber reparacje wojenne polityka historyczna PRL Jerzy Jachowicz

Koncert Niepodległości. "Dedykujemy go przede wszystkim kobietom związanym z Gdańskiem"

- Dzisiejszy koncert będzie poświęcony Polkom zaangażowanym w obronę i odbudowę naszej niepodległości. Z uwagi na lokalizację jest on dedykowany przede wszystkim trzem postaciom ściśle związanym z Gdańskiem, mniej lub bardziej tragicznie - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek "Wiejski" Górski - producent, scenarzysta i reżyser VIII Koncertu Niepodległości w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  koncert niepodległość Roch Siciński Dwójka Gdańsk MUZYKA 1 września

Reparacje wojenne. Premier Morawiecki: domagamy się zadośćuczynienia i sprawiedliwości

"II wojna światowa rozpoczęła się tuż przed świtem w Polsce. Dziś, po 84 latach od wybuchu wojny, kiedy mówimy o katach, ofiarach, o karze, o cierpieniu, kiedy używamy słów takich jak dobro i prawda, kiedy zestawiamy ze sobą dobro i zło, to domagamy się nie tylko pamięci" - napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki II wojna światowa historia Polski reparacje wojenne relacje polsko-niemieckie Niemcy okupacja niemiecka 1 września 1939

"Dziś w nocy Niemcy napadły na Polskę". Pierwsze strony gazet z 1 września 1939 roku

Gdy o świcie 1 września 1939 roku armia niemiecka zaatakowała terytorium Polski, poranne wydania dzienników były już gotowe. Pierwsze wiadomości o agresji Niemiec wydrukowano dopiero w gazetach popołudniowych. W pierwszych dniach wojny prasa pełniła funkcję tyleż informacyjną, co propagandową i zagrzewającą do walki.
Zobacz więcej na temat:  1 września II wojna światowa Niemcy Rzeczpospolita II Rzeczpospolita II RP prasa prasa drukowana media rocznica agresja Adolf Hitler nazizm nacjonalizm

Premier Morawiecki: aby Polska i Niemcy mogły ze sobą funkcjonować, muszą zamknąć czarny rozdział II wojny

- Polska i Niemcy są dzisiaj partnerami w Unii Europejskiej, ale aby mogły ze sobą normalnie funkcjonować w przyszłości muszą zamknąć ten czarny rozdział hekatomby II wojny światowej - powiedział w piątek w Wieluniu w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski premier Mateusz Morawiecki

Prezydent Duda na Westerplatte: władze Rosji próbują pisać historię od nowa, ale nic nie zmieni prawdy historycznej

- Jakże przejmujący jest ten moment, kiedy słyszymy dźwięki syren w momencie, kiedy na Westerplatte padły pierwsze salwy. Możemy sobie tylko wyobrazić, co oznaczała salwa 84 lata temu - powiedział na Westerplatte, podczas obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej, prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski prezydent Andrzej Duda infografika

Szef MON na Westerplatte: wzmacniamy Wojsko Polskie. To najskuteczniejsza odpowiedź na wszystkie zagrożenia

- Dziś jesteśmy świadkami odradzającego się imperializmu Rosji. Dziś wzmacniamy Wojsko Polskie i wyposażamy w nowoczesną broń. To najskuteczniejsza odpowiedź na te wszystkie zagrożenia. Dziękuję, że dziś razem czcimy pamięć o bohaterach - powiedział na Westerplatte, podczas obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa 1939 1 września historia Polski MON Mariusz Błaszczak

84 lata temu wybuchła II wojna światowa. Dr Pleskot: to miało być złamanie każdego Polaka

1 września 1939 roku oznaczał dla Polaków koniec niepodległego państwa - mówi historyk Instytutu Pamięci Narodowej doktor Patryk Pleskot. 84 lata temu o godz. 4.40 niemieckie lotnictwo rozpoczęło bombardowanie Wielunia, miasta położonego w pobliżu granicy z III Rzeszą. Atak nastąpił pięć minut przed ostrzałem polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte, co oficjalnie uznaje się za początek II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1939 1 września historia Polski

Obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej

W całej Polsce w piątek będą odbywać się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niemal równolegle, przed godz. 5.00, uroczystości rozpoczęły się na Westerplatte i w Wieluniu, na który 1 września 1939 roku spadły niemieckie bomby. Oficjalne obchody odbędą się również m.in. w Warszawie, a także we Frampolu na Lubelszczyźnie - miejscowości doszczętnie zniszczonej w wyniku niemieckiego nalotu z 13 września.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa rocznica 1939 1 września historia Polski

Dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej: będziemy prosić muzyką o pokój

- 1 września to tragiczna i bardzo symboliczna data dla wszystkich Polaków. Program naszego koncertu został jednak pomyślany w kontekście sytuacji, w której znajdujemy się aktualnie i którą przeżywamy od lutego 2022 roku. Dlatego wykonywać będziemy utwory kompozytorów ukraińskich, polskich, ale także litewskich, łotewskich i estońskich - mówił w Dwójce Bartosz Michałowski, szef Chóru Filharmonii Narodowej, przed koncertem "Dona nobis pacem".
Zobacz więcej na temat:  chór filharmonia narodowa Dwójka Dwójka Ukraina 1 września Jakub Kukla MUZYKA rocznica jubileusz

tylko u nas 84. rocznica wybuchu II wojny światowej na antenach Polskiego Radia

1 września 2023 przypada 84. rocznica wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Polskie Radio przygotowało okolicznościowe audycje oraz transmisje z obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Publiczny nadawca zaprasza także do odwiedzenia specjalnych serwisów Polskiego Radia poświęconych II wojnie światowej. Więcej informacji na stronie Polskiego Radia oraz w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa rocznica 1939 1 września 1 września audycje rocznicowe społeczeństwo