REKLAMA

Jerzy Giedroyc. Niepodległa Ukraina a bezpieczeństwo Polski

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 19:00
- Pierwszym w szeregach emigracji polskiej przed 1989 rokiem, kto postawił temat uregulowania spraw polskich z Ukrainą, Litwą, Białorusią i Rosją był Redaktor z Maisons-Laffitte, Jerzy Giedroyc - mówił we wstępie audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski.
Jerzy Giedroyc
Jerzy GiedroycFoto: PAP/Jerzy Ruciński

"Rosja bez Ukrainy nie jest imperium" - mówił Jerzy Giedroyc. Credo redaktora paryskiej "Kultury" dziś jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek: "Musimy za wszelką cenę utrzymać niepodległość Ukrainy, Litwy, Białorusi, bo to jest w naszym życiowym interesie. Gdyby Rosja wchłonęła Ukrainę, to jesteśmy u g o t o w a n i, wzięci za gardło".

W kontekście rosyjskiej agresji prof. Rafał HabielskiAndrzej Mietkowski w audycji "Ślady pamięci" przypomnieli przestrogi geopolityczne Redaktora z Maisons-Laffitte i Radia Wolna Europa.

Słowa, które ponownie zyskały na aktualności

Temat ten poruszaliśmy już w Dwójce 26 lutego w audycji "Dwie do setki". Goście zaproszeni do studia przypominali słowa Giedroycia, który przekonywał, że Polska jest bezpieczna, gdy bezpieczni są jej sąsiedzi.

Uczestnik dyskusji Czesław Bielecki podkreślił, że esencją doktryny "ULB - Ukraina, Litwa, Białoruś" jest to, że bezpieczeństwo Polski zależy od tego, jak bezpieczne są sąsiedzkie państwa. - Dwa z nich: jedno przez podporządkowanie Łukaszenki Putinowi, a drugie z powodu wojskowej agresji, zostały wykluczone z tego systemu bezpieczeństwa. Tym bardziej obowiązuje nas solidarność dla wolności - zaznaczył.


Posłuchaj
28:06 Dwójka ślady pamięci 28.02.2022.mp3 Przestrogi geopolityczne Jerzego Giedroycia dotyczące m.in. statusu Ukrainy (Ślady pamięci/Dwójka) 

***

Jerzy Giedroyc to założyciel Instytutu Literackiego, redaktor "Kultury", wydawca i polityk. Należał do najwybitniejszych Polaków XX wieku. Całe swoje życie poświęcił walce o wolną, demokratyczną Polskę. Wydawany przez Instytut miesięcznik "Kultura" był ważnym głosem polskiej emigracji oraz jednym z najbardziej cenionych na świecie pism intelektualnych. Publikowali w nim nie tylko emigranci z Polski, ale i pisarze mieszkający w PRL, objęci komunistyczną cenzurą.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 28.02.2022

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Gen. Polko: Ukraińcy obalili mit wszechpotężnej rosyjskiej armii, pokazali siłę obrony terytorialnej

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 18:44
- Profesjonalną rosyjską armię rozbijają ludzie, którzy kochają swoją ojczyznę, którzy chcą jej bronić i robią to z ogromnym poświęceniem. Z punktu widzenia wojskowego pokazuje to też siłę obrony terytorialnej. Ukraińcy obalili mit wszechpotężnej rosyjskiej armii - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko, były szef GROM-u.
rozwiń zwiń