Michał Pieńkowski: radio pojawiało się w kinie odkąd tylko powstało

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 18:05
- W bardzo wielu filmach różne wątki radiowe i w ogóle sam temat radia pojawiał się bardzo często. Często też ludzie związani z radiem występowali w filmach, jak spiker Tadeusz Bocheński - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Michał Pieńkowski, filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Everett Collection

Posłuchaj
120:57 2020_10_10 15_00_34_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Radio na ekranie (Dwie do setki/Dwójka)

 

gramofon 1200.jpg
Tomasz Lerski: w XIX w. zaczyna się coś, co nazywamy piosenką

W audycji "Dwie do setki" mówiliśmy o magii radia na dużym ekranie i o historii radiofonii utrwalonej na taśmie filmowej.

Radio jako "towarzysz" i drugoplanowy bohater pojawia się już w filmach przedwojennych. Wspomnijmy chociażby spikera radiowego z filmu "Piętro wyżej" Leona Trystana i Eugeniusza Bodo w tej roli śpiewającego w radiowym studiu "Umówiłem się z nią na dziewiątą", czy film Michała Waszyńskiego "Włóczęgi", w którym Szczepko i Tońko imitują audycję radiową. Szczepko i Tońko zapisali się w radiowych archiwach jako twórcy "Wesołej lwowskiej fali" nadawanej w radiu od 1933 roku.

Po wojnie, w 1948 roku kinomanów bawiła postać Fredka Ziółko, imitatora dźwięków w radio. Wykreowany przez Adolfa Dymszę pracownik Polskiego Radia jest bohaterem "Skarbu" Leonarda Buczkowskiego. Kiedy wsłuchamy się w pierwsze minuty filmu "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, powrócimy do audycji "Gimnastyka poranna", która towarzyszyła Krystynie i Andrzejowi podczas podróży samochodem.

W audycji prześledziliśmy radiowe tematy w filmie i przypomnieliśmy relacje radiowe ważnych wydarzeń filmowych, zachowanych w archiwach Polskiego Radia. Pojawiło się m.in. nagranie, w którym Danuta Szaflarska opowiadała o swoich początkach w zawodzie aktora.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Michał Pieńkowski (filmograf z Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego), Krzysztof Sagan (realizator Polskiego Radia)

Data emisji: 10.10.2020

Godzina emisji: 15.00

reklama

Czytaj także

Krystyna Sienkiewicz: praca to moja modlitwa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 20:00
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnych piosenek i skeczy z udziałem znakomitej aktorki oraz rozmowy z samą Krystyną Sienkiewicz, która w 2015 roku świętowała jubileusz 60-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anioł i inni. Opowieść o Romanie Wilhelmim

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 18:36
Gdyby żył, 6 czerwca skończyłby 80 lat. W "Opowieściach po zmroku" zapraszamy na wieczór wspomnień o wybitnym aktorze.
rozwiń zwiń