Stefan Rachoń. Artysta na estradzie i poza nią

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 18:58
- Stefan w domu nie zmieniał się. Był takim samym człowiekiem jak na estradzie. Swoją osobowością wypełniał całą przestrzeń wokół. Do ostatniej chwili żył muzyką. Gdy moje uczennice przychodziły na lekcje śpiewu do naszego domu, zawsze służył radą - wspominała w archiwalnym nagraniu Barbara Nieman, śpiewaczka operowa i druga żona Stefana Rachonia - założyciela Orkiestry Polskiego Radia.
Stefan Rachoń
Stefan RachońFoto: Janusz Mazur/PAP

Posłuchaj
121:16 2020_11_07 15_00_15_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Stefan Rachoń. Człowiek-orkiestra Polskiego Radia (Dwie do setki/Dwójka) 

Stefan Rachoń (1906-2001) - dyrygent, skrzypek, aranżer. W 1945 roku założył w Warszawie Orkiestrę Polskiego Radia. Wraz z nią dokonał tysięcy nagrań muzyki klasycznej oraz rozrywkowej i wystąpił na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki.

Czytaj także:

Z bohaterem audycji współpracował w radiowej orkiestrze solista Jerzego Górzyński. - Był wymagający, ale to nie było wymaganie na zasadzie "co ty zrobiłeś?", "jak ty grasz?". Bardzo często, jak chodzi o smyczki, to było pokazywanie przez niego, jak on by chciał, żeby to było wykonane, bo sam był świetnym skrzypkiem. Doprowadził smyczki do takiego stanu, że to brzmiało jak jeden wspaniały organizm. Ilekroć w radio słyszało się jakąś orkiestrę, od razu było wiadomo, kiedy dyryguje Rachoń. Zupełnie inne brzmienie - podkreślał w archiwalnym nagraniu puzonista.

Gośćmi audycji byli wybitni przedstawiciele polskiej sceny muzycznej: Wiesław Ochman, Maciej Małecki i Irena Santor. Nie zabraknie też archiwalnych wspomnień artystów związanych z orkiestrą - byłego dyrektora Jana Pruszaka. Usłyszeliśmy też byłego dyrektora Orkiestry Polskiego Radia Jana Pruszaka oraz samego Stefana Rachonia, który opowiadał m.in. o początkach pracy w Polskim Radiu, formowaniu się orkiestry i pracy z innymi muzykami.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Data emisji: 7.11.2020

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Stefan Rachoń - legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 13:00
- On miał absolutny słuch i grał jak anioł, a serdeczność ludzka kipiała z niego - mówi o Stefanie Rachoniu Irena Santor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orkiestry Polskiego Radia: od tańca do… jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:19
- W sali koncertowej byli sublokatorzy. Dyrektor Jasiński spał prawdopodobnie na fortepianie, a Szpilman pod fortepianem, nie wiedziałem tylko dokładnie, który gdzie - wspominał w archiwalnym nagraniu Stefan Rachoń, twórca pierwszej orkiestry symfonicznej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń