Zofia Posmysz: w mojej drodze zawodowej i prywatnej radio było najważniejsze

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 17:45
- W radiu, w dziale literackim, gdzie pracowałam jako reporterka, poznałam mojego męża Jana Piaseckiego i to ukształtowało moją dalszą drogę, bardzo długą i zróżnicowaną. Powoli, najpierw jako reportażystka, rozwijałam się, już nie tylko tematy obozowe były moimi. Radio mnie wykształciło jako pisarkę - bohaterką audycji "Dwie do setki" była Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, a także autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, uhonorowana Orderem Orła Białego.
Zofia Posmysz w 1968 roku
Zofia Posmysz w 1968 rokuFoto: NAC/domena publiczna

W roku 1942 przebywała w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie poddawana była eksperymentom pseudomedycznym. Była uczestniczką marszu śmierci z obozu do Wodzisławia Śląskiego w roku 1945.

Po wojnie na teren Auschwitz Zofia Posmysz wracała regularnie, jako świadek, gość rozmaitych spotkań. Do swoich doświadczeń powracała także na kartach książek. - To była próba zachowania pamięci - podkreśliła. - Ja sama odbywałam taką próbę, bo moje pierwsze kroki na wolności i w radiu to były próby powrotu do normalnego życia.

- Dla mnie mówienie o Oświęcimiu zawsze było bardzo trudne - nie kryła. - Nie udało mi się zamknąć moich obozowych przeżyć.

Swoje doświadczenie zamieniła w literaturę. W 1945 roku ukazała się jej powieść "Znam katów z Belsen", potem reportaż, który niespodziewanie rozwinął się aż do ekranizacji. Momentem inspiracji, czy - jak mówi - "hakiem" do napisania go, był dzień, kiedy podczas pobytu w Paryżu usłyszała nagle język niemiecki. Było to wstrząsające doświadczenie, które za radą męża postanowiła opisać. - Tak się zaczęła "Pasażerka".

Była to kanwa do stworzenia słuchowiska radiowego "Pasażerka z kabiny 45", na którego motywach powstał film "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka, a także książka wydana w 1962 roku.

Zofia Posmysz od wielu lat za swoją życiową misję uznaje głoszenie prawdy o historii Auschwitz. Chociaż zgoda na pierwsze spotkanie z wycieczkami przyjeżdżającymi do Auschwitz przyszła jej z trudem. 

Czytaj także:

Posłuchaj
210:38 2022_01_29 15_00_03_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Rozmowa o niezwykłym życiu i twórczości Zofii Posmysz (Dwie do setki/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Monika Zając i Jakub Kukla

Goście: Zofia Posmysz (dziennikarka, pisarka, reżyserka), Ernest Bryll (dyplomata, poeta, pisarz, tłumacz), Andrzej Mularczyk (pisarz, scenarzysta, reportażysta), Aleksander Laskowski (dziennikarz muzyczny, krytyk muzyczny, tłumacz, kurator), Leszek Szuster (dyrektor Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu)

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Michał Wójcik: żałuję, że Zofia Posmysz nie dostała literackiej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 07:31
Zofia Posmysz – więźniarka Auschwitz, Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Przeżyła eksperymenty medyczne i marsz śmierci. Po wojnie była dziennikarką Polskiego Radia, autorką słuchowiska W Jezioranach. Swoje obozowe doświadczenie zamieniła w literaturę najwyższej próby. Jej szokującą "Pasażerkę" sfilmował Andrzej Munk. O Zofii Posmysz mówił w audycji Między Kropkami Michał Wójcik, autor wywiadu-rzeki z pisarką "Królestwo za mgłą".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Posmysz: przeżyłam Oświęcim, by dawać świadectwo

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 16:45
- Współpracuję od lat z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, do którego przyjeżdżają m.in. wycieczki młodych Niemców. Dla nich moje opowieści są nowością - mówiła w Dwójce była więźniarka obozu Auschwitz, ale też ceniona pisarka i reportażystka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń