REKLAMA

Jacek Kaczmarski - niepokorny pieśniarz i głos pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 17:00
- Podczas spotkań razem śpiewaliśmy, dyskutowaliśmy. Te rozmowy bardzo trudno sobie teraz odtworzyć, bo byliśmy bardzo młodymi ludźmi, ale przede wszystkim pojawiał się wątek wolnościowy. Jacek był szlachetnym, dynamicznym człowiekiem, więc to nie były puste słowa - tak Jacka Kaczmarskiego - poetę, prozaika, twórcę piosenek - wspominał aktor Emilian Kamiński.
Jacek Kaczmarski w sopockiej Operze Leśnej podczas Przeglądu Piosenki Prawdziwej
Jacek Kaczmarski w sopockiej Operze Leśnej podczas Przeglądu Piosenki PrawdziwejFoto: PAP/Stefan Kraszewski

22 marca 1957 roku urodził się Jacek Kaczmarski - polski poeta, prozaik, a także twórca piosenek o tematyce społeczno-politycznej; bard "Solidarności", który legendą stał się jeszcze za życia.

Jacek Kaczmarski - początki przyjaźni z Emilianem Kamińskim

Spod jego pióra wyszło około 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta, wydał ponad 20 płyt. Ukończył studia na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Fascynował się twórczością m.in. Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. W swojej twórczości odwoływał się przede wszystkim do wartości tradycyjnych.

- Poznaliśmy się w 1978 roku w Teatrze Narodowym, kiedy pan Adam Hanuszkiewicz zaangażował Jacka do spektaklu, zafascynowany jego śpiewaniem i graniem. Jeszcze zdarzyło nam się spotkać w Teatrze na Rozdrożu – to był taki efemeryczny teatr tam, gdzie jest Zamek Ujazdowski - wspominał początek przyjaźni z Jackiem Kaczmarskim Emilian Kamiński. - I proszę sobie wyobrazić, że ja grałem "Się" według Edwarda Stachury, a Jacek z Przemkiem "Mury". Ale po dziewięciu miesiącach działalności cenzura zamknęła ten teatr. A my się po prostu zakolegowaliśmy - opowiadał aktor.

Antykomuniści. Bunt przeciw "czerwonym"

Emilian Kamiński zaznaczył, że spotkania spędzali na rozmowach i śpiewie. - Graliśmy na gitarach i śpiewaliśmy – to było całkowicie normalne, taki był zwyczaj. Były piosenki dawne i partyzanckie, a nawet ukraińskie dumki. Dużo też dyskutowaliśmy. A było o czym, bo obaj byliśmy antykomunistami. Dla nas ten "czerwony" był tematem, który nas bulwersował, drażnił. To był rodzaj takiego buntu. A Jacek, na dodatek przejęty Wysockim, śpiewał nam jego utwory.

Emilian Kamiński podkreślił, że tematy wolnościowe były dla Jacka Kaczmarskiego bardzo ważne. - To nie były puste słowa. To był taki człowiek, z którym można było naprawdę wspaniale porozmawiać. To, co on miał w głowie, inteligencję, wiedzę i sposób myślenia – te jego wspaniałe myśli widać w twórczości.

Posłuchaj
118:54 Dwojka _Dwie do setki 2022_03_26-15-00-02.mp3 Jacek Kaczmarski - niepokorny pieśniarz i głos pokolenia (Dwie do setki/Dwójka)

 

Jacek Kaczmarski – reprezentant nurtu tzw. piosenki autorskiej, identyfikowany z pierwszą "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce  najbardziej znany był za pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązującą do utworu katalońskiego barda Lluísa Llacha. Utwór okrzyknięty został hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem.

Gość audycji wyznał, że kiedy słyszy nazwisko "Kaczmarski" przede wszystkim jednak słyszy utwór "Sen Katarzyny II". - Bardzo go lubiłem i prosiłem Jacka, żeby to dla mnie grał. Mieliśmy wtedy w sobie taki rodzaj pretensji i nienawiści do wszystkiego, co "czerwone", w związku z tym Jacek próbował odkryć, skąd się bierze ze wschodu taka pogarda dla życia. I on w tej "Katrzynie" świetnie to złapał - wspominał Emilian Kamiński. - Jacek to był wspaniały poeta. Miałem szczęście w życiu, że poznałem takiego człowieka.

Zobacz też: "Ballada o Pieśni". Reportaż wart Prix Italia 2019 >>>

Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis specjalny poświęcony polskim bardom - śpiewającym poetom, tworzącym i występującym w opozycji do oficjalnej kultury PRL.

.


***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Jamrozek i Jakub Kukla

Goście: Emilian Kamiński (aktor), prof. Krzysztof Gajda (biograf Jacka Kaczmarskiego, literaturoznawca), Ewa Dałkowska (aktorka), Andrzej Mietkowski (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 15.00

am

Czytaj także

Jacek Kaczmarski: artysta musi reagować jak człowiek, inaczej nie jest godny swojej sztuki

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 20:00
- Byron powiedział, że demokracja to jest arystokracja łotrów i trzeba liczyć się z tym, że wolność dana wszystkim upowszechnia wypowiedzi prymitywne i prostackie. Trudno je blokować ponieważ zablokowanie jednego głosu jest pretekstem do zablokowania głosu innych. I to jest problem, który wydaje mi się, jest na razie nierozwiązywalny - Jacek Kaczmarski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

65 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 17:35
Był reprezentantem nurtu tzw. piosenki autorskiej, identyfikowanym z pierwszą "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim.
rozwiń zwiń