Redakcja Polska

65 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor

22.03.2022 17:35
Był reprezentantem nurtu tzw. piosenki autorskiej, identyfikowanym z pierwszą "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim.
Audio
  • 65 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski, bard Solidarności [POSŁUCHAJ]
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiZe zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

W pamięci Polaków pozostał bardem z gitarą, śpiewającym "Mury", "Obławę" i "Naszą klasę". Zmarł w 2004 roku.

Jacek Kaczmarski napisał około 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta, wydał ponad 20 płyt. W autorskich piosenkach odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych, krytykował komunistyczne władze. Był zafascynowany twórczością Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy.

Swoje kompozycje artysta wykonywał zarówno w mieszkaniach przyjaciół, jak i w wielkich salach koncertowych. W latach 80. ogromną popularność - zwłaszcza w podziemiu antykomunistycznym - przyniosła mu pieśń "Mury" z 1978 roku, nawiązująca do utworu katalońskiego barda Lluísa Llacha. Stała się ona hymnem "Solidarności" i symbolem walki z reżimem.

Od 1981 roku Jacek Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce. Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt.
W 2001 roku powiedział, że dopiero w wieku 38 lat, gdy wyjechał do Australii, zdał sobie sprawę, że to, co robił dotąd, powstało "niejako poza nim", "poza jego pełną kontrolą i świadomością". Mówił, że zaledwie od kilku lat przekazuje poprzez twórczość swoje właściwe myśli, a jego teksty nie są tylko reakcją na to, co dzieje się wokół niego.

W 2000 roku Jacek Kaczmarski został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości artysta powiedział, że jest to dla niego forma podziękowania za 25 lat pracy twórczej.

Jacek Kaczmarski zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku, w gdańskim szpitalu na Zaspie. Kilka godzin przed śmiercią przyjął chrzest w wyznaniu rzymskokatolickim. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Na początku uroczystości zaśpiewał Chór Filharmonii Narodowej. Mszy pogrzebowej przewodniczył ojciec Wacław Oszajca, a na pogrzeb przybyli rówieśnicy Jacka Kaczmarskiego i młodzież.

Twórczość Jacka Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Są wśród nich - "Mury", "Raj", "Wojna postu z karnawałem", "Mimochodem". Jego wczesne programy poetycko-muzyczne powstały we współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".

W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerne wątki autobiograficzne, między innymi - "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2000 roku został wydany "Napój Ananków", jego powieść o pracy w Radiu Wolna Europa.

Krótko przed śmiercią Jacek Kaczmarski otrzymał nagrodę muzyczną Fryderyka za całokształt twórczości artystycznej. Pośmiertnie został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym "za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej".

IAR/PP

Autobusem przewozi pomoc humanitarną z Polski do Ukrainy. "Jesteśmy tu dla mieszkańców Ukrainy"

21.03.2022 13:14
Dwa razy w tygodniu z Polski do Lwowa przyjeżdżają autobusy, które przywożą personel do szpitala polowego. Robiąc taki kurs, wykorzystujemy całe wolne miejsce w autokarze i przewozimy pomoc humanitarną tutaj do Ukrainy - powiedział Przemysław Mróz, pracownik biura usług turystycznych z Nowego Sącza.

Polscy hakerzy walczą z propagandą Kremla. Pomagają wysyłać wiadomości do Rosjan

22.03.2022 11:46
Squad303 - grupa hakerów z Polski powiązana z kolektywem Anonymous, stworzyła witrynę, za pośrednictwem której każda osoba na świecie może wysłać SMS-a do dowolnego użytkownika telefonu komórkowego w Rosji. Dzięki temu można wziąć czynny udział w walce z propagandą Kremla i szerzyć informację o zbrodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Jak twierdzą hakerzy, ułatwili wysłanie już ponad 20 milionów wiadomości SMS i WhatsApp.

Polski rząd deklaruje pomoc przy zabezpieczaniu dóbr kultury na terenie Ukrainy

22.03.2022 11:52
Resort kultury wspiera uchodźców wojennych z Ukrainy. Pomagamy ukraińskim pracownikom kultury, którzy przybyli do Polski, w znalezieniu pracy, ukraińskim twórcom przyznawane są też stypendia.