"Wprowadzał radość do życia innych". Andrzej Matul we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2023 17:45
- Zawsze zwracał mi uwagę, że radio to nie jest medium, przez które się przemawia, tylko służy ono temu, żeby rozmawiać - mówiła o zmarłym w grudniu dziennikarzu Polskiego Radia Andrzeju Matulu Małgorzata Małaszko, dyrektor-redaktor naczelna Programu 2.
Andrzej Matul
Andrzej MatulFoto: Polskie Radio
  • W audycji wspominaliśmy zmarłego w grudniu minionego roku dziennikarza Andrzeja Matula.
  • Historia Polskiego Radia jest nierozerwalnie związana z bohaterem audycji.
  • Andrzeja Matula charakteryzowała zwinność językowa, swada i piękno polszczyzny.

Bogactwo myślenia, wiedzy, kultury bycia

Mówił, że brzmienie głosu jest bardzo istotne. Ale nie wystarcza. Za tym głosem musi się coś kryć, ten głos ma mieć coś do powiedzenia. W audycji wspominaliśmy Andrzeja Matula, który przez kilkadziesiąt lat pracy w Polskim Radiu mówił do nas - mówił pięknie, a ten sposób mówienia pokazywał jego osobowość - bogactwo myślenia, ogromną wiedzę i kulturę bycia.

"Słuchacze starali się nas nie wysadzić w powietrze" >>>>

Nie odpytywał - rozmawiał, a przede wszystkim słuchał, co jego rozmówca miał do powiedzenia. Historia Polskiego Radia jest z nim nierozerwalnie związana, on ją pisał, tworząc przełomowe audycje, rozmowy, szkoląc młodszych dziennikarzy, tłumacząc, że najpierw musi być myśl, a dopiero za nią pojawić się może słowo.

Legenda Polskiego Radia

Wiele, jak przyznała w rozmowie, zawdzięcza mu obecna dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko. - Można powiedzieć, że od samego początku swojej obecności był w radiu, budował legendę, a zrobił to bardzo szybko - podkreśliła nasza rozmówczyni. - Kiedy dostąpiłam zaszczytu bycia jego koleżanką, i to bliską, to rozmowy o radiu były bardzo często tematem anegdot, opowieści, wspomnień. Chociaż Andrzej we wspomnienia nie lubił zanadto wchodzić, bo lubił cieszyć się tym, co jest tu i teraz.

Człowiek z polotem

Charakteryzowała go zwinność językowa, swada, piękno polszczyzny, polot osobisty i zawodowy. - I tu paradoks. Był oszczędny, żeby opowiadać, czy uchylać rąbka tajemnicy, gdy chodzi o to, co jest jego prywatnością – było bardzo niewiele osób, które w tę prywatność wchodziły – i rozmach z jakim traktował swoje życie zawodowe. Umiał się nim dzielić - podkreśliła dyrektor Dwójki. - Umiał, choćby przez anegdotę, dawać wskazówki tym, którzy do zawodu wchodzą.


Posłuchaj
118:36 2023_01_21 14_59_49_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Andrzej Matul we wspomnieniach (Dwie do setki/Dwójka)

 

 

[YouTube: Andrzej Matul o największym lektorskim wyzwaniu (Polskie Radio)]

***

Andrzej Matul swoją działalność w Polskim Radiu rozpoczął w "Sygnałach dnia", później prowadził "Cztery pory roku" i "Lato z radiem", a także "Radiowy Tygodnik Kulturalny". W latach 90. został zastępcą kierownika, a potem kierownikiem Redakcji Kulturalnej radiowej Jedynki. W roku 2000 objął funkcję zastępcy kierownika Redakcji Kultury i Wiedzy, a potem szefa Redakcji Pasm Muzyczno-Publicystycznych. Prowadził m.in. "Wieczory z Jedynką". Przez wiele lat współpracował również z radiową Dwójką.

Czytaj też:

Andrzej Matul zmarł 15 grudnia 2022 roku.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Jamrozek i Paweł Siwek

Goście: Małgorzata Małaszko (dyrektor-redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia), Anna Stempniak (dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia), Joanna Luboń (logopeda, trener), prof. Barbara Osterloff (historyk teatru), Emil Wesołowski (choreograf, pedagog i reżyser), Marcin Przybylski (aktor) oraz Mariusz Arno Jaworowski (tłumacz m.in. "Muppet Show" czy "Ojca Chrzestnego", reżyser, producent)

Data emisji: 21.01.2023

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Wspominamy Andrzeja Matula. Stempniak: będzie ze mną zawsze

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 11:00
W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, od roku 1973 związany z Polskim Radiem. W swojej karierze prowadził m.in. "Sygnały dnia", "Cztery pory roku" i "Lato z radiem. - Andrzej będzie ze mną zawsze. Ze słuchaczami pewnie również - mówi Anna Stempniak, dziennikarka Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odszedł Andrzej Matul, nieoceniony dziennikarz i Mistrz Mowy Polskiej [POSŁUCHAJ WSPOMNIEŃ]

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 16:43
Miał na koncie wiele wybitnych osiągnięć, był też wielokrotnie nagradzany za swoją pracę. W wieku 75 lat zmarł Andrzej Matul. Polski lektor i dziennikarz radiowy, od roku 1973 związany był z Polskim Radiem. 
rozwiń zwiń