"Udział w wojnie 1920 wpłynął na to, co Józef Mackiewicz myślał o Sowietach"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 13:13
- Mackiewicz poszedł na ochotnika jako uczeń 6. klasy gimnazjum. Przyłączył się do Wojska Polskiego, był żołnierzem 13 Pułku Ułanów. Jego dowódcą był Jerzy Dąbrowski, późniejszy zastępca majora Hubala - mówił w radiowej Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, historyk literatury.
W audycji będziemy mówić m.in. o udziale Józefa Mackiewicza w wojnie polsko-bolszewickiej
W audycji będziemy mówić m.in. o udziale Józefa Mackiewicza w wojnie polsko-bolszewickiejFoto: z archiwum NAC

"Józef Mackiewicz nie miał wielu przyjaciół. Sam sobie był winien, mógł nagiąć się do poglądów otoczenia, dostosować się. Nie chciał. Płynął pod prąd, do źródła prawdy, tej nie zawsze strawnej, tej kłującej w oczy, obnażającej złudzenia, błędne poglądy, jakie wbrew faktom trwają i trwać będą" – pisał po śmierci autora "Lewej wolnej" Kazimierz Zamorski, dziennikarz i szef Działu Analiz i Studiów Radia Wolna Europa.

Rok 2022 został w 120. rocznicę urodzin pisarza ogłoszony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Józefa Mackiewicza. W Programie 2 Polskiego Radia zaplanowaliśmy cykl audycji: "Zawsze w kontrze", przybliżających zarówno biografię, jak i wybrane aspekty twórczości prozaika, reportera i publicysty.

Józef Mackiewicz. Nie tylko literatura

Pierwszą audycję poświęciliśmy rodowodowi pisarza – jego rodzinnej genealogii i latom dzieciństwa w Petersburgu i Wilnie. Ale pojęcie "genealogia" ma szerszy zakres. O innych historiach z życia Józefa Mackiewicza opowiadał w kolejnej odsłonie cyklu znawca jego twórczości, autor monografii "Ptasznik z Wilna" prof. Włodzimierz Bolecki.

- Gdy Mackiewicz pojechał zobaczyć odkrywanie grobów katyńskich, właściwie stanął nad mogiłami swoich kolegów z wojny polsko-bolszewickiej. Oba te doświadczenia, z jednej strony wojny 1920 roku, z drugiej - masakry katyńskiej, ukształtowały ostatecznie jego myślenie o tym, czym jest bolszewizm, czym jest komunizm, czym jest system sowiecki; uczyniły z niego najbardziej niezłomnego, zdecydowanego antykomunistę wśród polskich pisarzy i intelektualistów. Mackiewicz definiował antykomunizm w kategoriach światopoglądowych - tłumaczył gość Dwójki.


Posłuchaj
22:58 Dwójka Zawsze w kontrze 17.01.2022.mp3 Józef Mackiewicz. Nie tylko literatura (Zawsze w kontrze/Dwójka) 

Z audycji dowiedzieć można było się m.in. o fascynacji Józefa Mackiewicza światem przyrody i jego genealogii literackiej.

***

Tytuł audycji: Zawsze w kontrze

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: prof. Włodzimierz Bolecki (literaturoznawca, historyk literatury, autor monografii "Ptasznik z Wilna" o Józefie Mackiewiczu)

Data emisji: 3.01.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Józef Mackiewicz: Polakom brakuje ducha przekory

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:08
- Jego tezy o polskim charakterze narodowym idą w kontrze do wizji tradycyjnej czy stereotypowej – podkreślał prof. Maciej Urbanowski, mówiąc o "trzeźwiącej i zaskakującej" lekturze nowo wydanych tekstów Józefa Mackiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawsze w kontrze. W 35. rocznicę śmierci Józefa Mackiewicza

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 16:00
W audycji wspominaliśmy prozaika, dziennikarza, publicystę, świadka ekshumacji grobów oficerów polskich w Katyniu w 1943 roku, wytrwałego głosiciela prawdy o tej zbrodni, przez wiele dekad pisarza wyklętego i przemilczanego.
rozwiń zwiń