REKLAMA

"Botticelli opowiada historię" na Zamku Królewskim w Warszawie 

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 17:15
Jeszcze do połowy września "Botticelli opowiada historię". W renesansowej Izbie Poselskiej warszawskiego Zamku Królewskiego prezentowane są arcydzieła renesansu ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo, w tym obraz Sandra Botticellego "Historia Wirginii", a także dwa niedawne, wyjątkowo cenne nabytki Zamku.
Zamek Królewski w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie Foto: Shutterstock/krivinis

O jednym z najwspanialszych zjawisk w historii kultury europejskiej - malarstwie włoskiego renesansu - opowiadali: kurator wystawy Mikołaj Baliszewski i historyk sztuki, filozof Krzysztof Lipka.

***

Na wystawę "Botticelli opowiada historię…" składają się dzieła twórców reprezentujących najważniejsze ośrodki artystyczne północnej Italii: Wenecję, Florencję, Ferrarę, Bergamo czy Weronę w okresie od połowy XV w. (quattrocento) po końcowe dekady XVI stulecia (cinquecento). Obrazy takich mistrzów jak: Giovanni Bellini, Vittore Carpaccio, Cosmè Tura, Lorenzo Lotto, Giovanni Battista Moroni czy Paolo Veronese.

Prawdziwą gwiazdą tego pokazu jest jednak Sandro Botticelli i jego Historia Wirginii – obraz pierwotnie pełniący funkcję spalliery w reprezentacyjnym wnętrzu jednej z florenckich siedzib rodu Vespuccich. 

Sandro Botticelli to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli malarstwa renesansowego, ulubieniec Wawrzyńca Wspaniałego, signora Florencji w latach 1469-1492, trzeciego władcy tego państwa z dynastii Medyceuszy – wielkiego mecenasa sztuki, uważanego powszechnie za ideał oświeconego władcy. To dzięki Wawrzyńcowi Wspaniałemu Florencja w drugiej połowie XV w. staje się głównym ośrodkiem włoskiego odrodzenia, a Sandro Botticelli ma w tym swój niemały udział. 

(Źródło: www.zamek-krolewski.pl)

Posłuchaj
47:05 Rozmowy na lato Dwójka 10 sierpień 2022 19_28_16 v1.mp3 "Botticelli opowiada historię" na Zamku Królewskim w Warszawie (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Mikołaj Baliszewski (kurator wystawy), Krzysztof Lipka (historyk sztuki, filozof) 

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 19.30


Czytaj także

"Dawno, dawno temu". Malarstwo późnego średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2022 16:45
Po dziełach Caravaggia i Rubensa to kolejna perła europejskiego malarstwa eksponowana w zamkowych murach. Tym razem w Galerii Arcydzieł Zamku Królewskiego gości niezwykły obraz "Madonna z Dzieciątkiem" autorstwa Paola Uccella.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska, Litwa i Ukraina. Kolekcja map z czasów stanisławowskich w Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 13:34
W Zamku Królewskim w Warszawie możemy właśnie obejrzeć kolekcję dr. Tomasza Niewodniczańskiego, a propos wystawy map "Polonia, Lithuania et Ucraina". - To są mapy Polski, Litwy i Ukrainy. Chcieliśmy w ten sposób pokazać i zaznaczyć, co nas łączy i co nas łączyło od zawsze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Śmigielska.
rozwiń zwiń