"Portret w półcieniach". Jentys-Borelowska: zainspirował mnie Młodicki, nie Grottger

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2022 22:00
-  Grottger to była moja miłość od dzieciństwa, co zaznaczyłam w mottcie, ale właściwie zafascynował mnie Młodicki; ten malarz mniejszego talentu, ale jednak prawdziwie utalentowany, skromny bardzo człowiek i przedobry - mówiła w Dwójce Maria Jentys-Borelowska, autorka powieści "Portret w półcieniach".
Artur Grottger. Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich [1927-1936]
Artur Grottger. Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich [1927-1936] Foto: kronika.gov.pl

Artur Grottger - malarz, rysownik, "wieszcz narodowy". Jego nazwisko znają chyba wszyscy Polacy. Tyle że ta wiedza ogranicza się do tego, że… był. Maria Jentys-Borelowska - poetka, krytyk literacki - postanowiła przenieść Grottgera na karty swojej powieści "Portret w półcieniach". Głównymi bohaterami uczyniła jednak Wandę Monné i Karola Młodnickiego.

Autorkę opowiadała w audycji skąd jej zauroczenie Grottgerem, o jego listach do Wandy, o tym, jakim był człowiekiem (żył bardzo krótko, zaledwie 30 lat). O powstanie styczniowe, w którym nie uczestniczył, a jednak to jego "kartony" są do dziś najlepszym w swojej kategorii świadectwem tamtych wydarzeń.

Rozmawialiśmy o tym, dlaczego Wanda Monné, jego wielka miłość, nie pojechała do ciężko chorego Artura, o jej trzyletniej żałobie i o ślubie z Młodnickim. O ludziach bliskich Grottgerowi i o jego relacjach z Janem Matejką. Także o próbach artystycznych samej Wandy Monné (wielkim admiratorem jej talentu literackiego był Kornel Ujejski).


Posłuchaj
28:32 Dwójka rozmowy na lato 30.08.2022.mp3 Rozmowa z Marią Jentys-Borelowska, autorką powieści "Portret w półcieniach" (Rozmowy na lato/Dwójka) 

Z półcienia powieści Marii Jentys-Borelowskiej wychyla się nie tylko Artur Grottger. Z tego półcienia wychyla się cały zastęp wybitnych malarzy, rzeźbiarzy, poetów, ludzi kultury Lwowa drugiej połowy XIX wieku. Ludzi zapomnianych, a przecież dla polskiej kultury niezwykle ważnych, o których warto, trzeba pamiętać.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: Maria Jentys-Borelowska (autorka książki "Portret w półcieniach")

Data emisji: 30.08.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Rozpacz pod maską błazna

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 05:58
24 lutego 1885 roku w Warszawie urodził się Stanisław Ignacy Witkiewicz "Witkacy" - malarz, pisarz, dramaturg, filozof, fotograf, twórca słynnych portretów. Był głównym teoretykiem awangardowej grupy malarzy formistów. Założył też w Zakopanem Teatr Niezależny, w którym objął kierownictwo artystyczne. Był jednym z najoryginalniejszych twórców kultury polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura tworzona przez Ukraińców. Prof. Miziołek: Siemiradzki odnosił się do dzieła Gogola

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 09:09
- Henryk Siemiradzki jest autorem przynajmniej dwóch obrazów, które zdają się odnosić m.in. do słynnego dzieła Mikołaja Gogola - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Jerzy Miziołek.
rozwiń zwiń