Marta Minorowicz: początkowo "Iluzja" miała być dokumentem

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022 22:00
- Zanim powstał film fabularny i zaczęliśmy go pisać z Piotrkiem Borkowskim, był pomysł na zrealizowanie filmu dokumentalnego. Odbyły się nawet zdjęcia próbne, realizowane z Pawłem Chorzępą, operatorem późniejszej "Iluzji" - mówiła w radiowej Dwójce reżyserka Marta Minorowicz. 
Film Iluzja to dla reżyserki Marty Minorowicz fabularny debiut
Film "Iluzja" to dla reżyserki Marty Minorowicz fabularny debiutFoto: Image Capital Pictures/Film Stills/Forum

Dokumentalistka kręci fabułę

Marta Minorowicz ukończyła teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. I właśnie filmy dokumentalne były dotychczas jej specjalnością. "Kawałek lata", "Decrescendo" czy "Zud" to jej najbardziej znane tytuły. Ten ostatni obraz był pokazywany m.in. na Festiwalu w Berlinie.

Jej najnowszy film to fabularna "Iluzja". Jest to opowieść o funkcjonowaniu rodziny po zaginięciu dziecka, o tym, co dzieje się, gdy impet poszukiwań zostaje wytracony. Zaginięcie osoby bliskiej to życie w nieustającym zawieszeniu, w bezczasie, w niemożności zamknięcia bolesnej rany. 

- Zrobiłam dogłębny research i początkowo próbowałam zrobić film dokumentalny o ludziach, którzy zostali zatrzymani w bardzo dziwnej zonie czasu, takim zawieszeniu spowodowanym zaginięciem najbliższej osoby. Dzięki pomocy Fundacji ITAKA kontaktowałam się z ludźmi w takiej sytuacji; takimi, u których poszukiwania zaginionego bliskiego trwają już dłuższy czas i nadzieja powoli przygasa. Bardzo szybko wycofałam się z realizacji tego dokumentu - wspominała reżyserka.

Bezczas pokazany na dużym ekranie

Ostatecznie Marta Minorowicz postanowiła opowiedzieć o tym temacie poprzez film fabularny, ale - jak zaznaczyła - z zachowaniem "rdzenia emocjonalnego, który wtedy poczuła, czyli bezczasu".

Zobacz zwiastun:

[YouTube: AuroraFilmsPl/Iluzja - polski zwiastun]

Nagłe zniknięcie córki to zdarzenie, które odcisnęło bardzo mocne piętno na życiu Hanny (w tej roli Agata Buzek) i jej męża (Marcin Czarnik). Każde z nich przeżywa tę sytuację na swój sposób. Szczególnie Hanna nie dopuszcza do siebie najgorszego z możliwych scenariuszy, wierząc, że w końcu uda się jej odnaleźć ukochane dziecko.

Gdy zawodzą wszystkie metody, główna bohaterka postanawia przeprowadzić własne śledztwo i szukać córki do skutku. Codzienność Hanny podporządkowana jest temu, by za wszelką cenę wyjaśnić nie dającą jej spokoju sytuację. Kobieta tak bardzo zatraca się w poszukiwaniach, że trudno racjonalnie ocenić jej co jest rzeczywistością, a co należy jedynie do świata iluzji. Bolesne doświadczenia, przez które przechodzi, wzmacniają w niej zdolność obserwacji i doprowadzają do postrzegania przekraczającego granice cudu.

[opis dystrybutora]

Posłuchaj
30:10 2022_09_14 21_29_31_PR2_Rozmowy_na_Lato.mp3 Reżyserka Marta Minorowicz o swoim filmie "Iluzja" (Rozmowy na lato/Dwójka) 

Film "Iluzja" bierze udział w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marta Minorowicz (reżyserka filmu "Iluzja")

Data emisji: 14.09.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

"Roving Woman" - tułaczka wewnętrzna w filmie drogi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 14:30
- Spotykaliśmy ludzi pustyni, których obserwowaliśmy, i okazało się, że są chętni zagrać i są niesamowicie wiarygodni w swoim aktorstwie - mówił w programie 2 Polskiego Radia Michał Chmielewski, reżyser filmu "Roving Woman".
rozwiń zwiń
Czytaj także

47. Festiwal Filmowy w Gdyni. "Mocny sezon, duża konkurencja"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 14:30
- Mamy mocny sezon, wiec w pewnym sensie także "klęskę urodzaju". Konkurencja będzie duża, ale to tylko pokazuje, w jakiej kondycji jest polskie kino - mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
rozwiń zwiń