"Roving Woman" - tułaczka wewnętrzna w filmie drogi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 14:30
- Spotykaliśmy ludzi pustyni, których obserwowaliśmy, i okazało się, że są chętni zagrać i są niesamowicie wiarygodni w swoim aktorstwie - mówił w programie 2 Polskiego Radia Michał Chmielewski, reżyser filmu "Roving Woman".
Film Michała Chmielewskiego został zaprezentowany na jednej z najważniejszych imprez kina niezależnego Tribeca Film Festiwal.
Film Michała Chmielewskiego został zaprezentowany na jednej z najważniejszych imprez kina niezależnego Tribeca Film Festiwal.Foto: mat. prasowe

Ten amerykańsko-polski film współprodukowany jest przez Wima Wendersa i pokazany został m.in. na jednej z najważniejszych imprez kina niezależnego Tribeca Film Festival.

Uzależniona od relacji

"Roving Woman" to opowieść o kobiecie – Sarze – która jedzie przez kalifornijską pustynię, uciekając przed dotychczasowym życiem. - Znajduje różnych ludzi na swojej drodze, od których się uczy. I – mam nadzieję – my razem z nią - opowiadała odtwórczyni głównej roli Lena Góra. - To podróż od totalnego uzależnienia od relacji, wszelakiej: z mężczyzną, z Los Angeles, w którym mieszka.

Świat Sary nagle rozpada się i pcha ją w drogę, w samotność. - Jest to trochę studium samotności, które nie zostało do końca napisane, ale przed nami się otwierało. Sara podróżuje, obserwuje, a my z nią - mówiła aktorka.

Podróż wewnętrzna

Spotkanie z bohaterką w filmie jest bardzo bliskie za sprawą kamery, która śledzi ją czujnie i z bliska. - Kamera jest zafiksowana w samochodzie - tłumaczył reżyser. - Zdecydowałem, żeby trzymać się blisko bohaterki, żeby być z nią i przeżywać to wszystko. To jest bardziej film o podróży wewnętrznej niż o podróży przez krajobraz, czy z punktu A do B.

Pandemia w kadrach

Produkcja powstawała w czasie pandemii, co w przypadku filmu drogi wiązało się z licznymi utrudnieniami. - Ale my z nich czerpaliśmy. Świat, który mieliśmy dookoła, jest w naszym filmie - podkreśliła Lena Góra. - Pandemia, jakaś niesamowita izolacja, strach, dziwność świata są bardzo obecne w naszym filmie.

Posłuchaj
16:55 Poranek Dwójki 9 wrzesień 2022 09_31_17.mp3 Rozmowa na temat filmu "Roving Woman" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Lena Góra (aktorka), Michał Chmielewski (reżyser)

Data emisji: 9.09.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Gwiazdy w Powstaniu Warszawskim. Agnieszka Cubała o książce "Artyści 44"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 08:04
Historia Powstania Warszawskiego, to nie tylko historia heroicznej walki, ale także historie ludzi - zwykłych i niezwykłych. W Polskim Radiu 24 o artystach walczących w powstańczym zrywie mówiła Agnieszka Cubała, autorka książki "Artyści 44".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jowita Budnik: "Orlęta. Grodno '39" to dramat widziany oczyma dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2022 13:00
- Ten film jest tak skonstruowany, że patrzymy na dramat, który się rozgrywa, oczami kilkunastoletnich dzieci. Takie poprowadzenie tej historii daje nam możliwość przeżywania jej w bardzo intensywny sposób - mówiła w Dwójce Jowita Budnik, odtwórczyni roli Rotmanowej w nowym filmie Krzysztofa Łukaszewicza "Orlęta. Grodno '39".
rozwiń zwiń