REKLAMA

Klementyna z Tańskich Hoffmanowa i artystyczna rola kobiet

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 17:00
Zamknęliśmy wakacyjny cykl audycji o polskiej twórczości romantycznej poniekąd klamrą – dwa i pół miesiąca temu zaczynaliśmy od Marii Szymanowskiej – protoromantycznej pianistki i miniaturzystki. 
Fragment książki Dzieła Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, 1875 rok
Fragment książki "Dzieła Klementyny z Tańskich Hoffmanowej", 1875 rokFoto: Polona.pl

Dziś, gdy głównym tematem wątku literackiego będzie postać Klementyny z Tańskich Hoffmanowej, a także stosunek XIX-wiecznych pisarek i poetek do szeroko pojmowanego "feminizmu" – społecznej i artystycznej roli kobiet – ponownie w audycji pojawi się twórczość Marii Szymanowskiej.

Nie zabrakło też Chopina, z którym Hoffmanową łączyła wzajemna, pełna troski przyjaźń.

***

W 1798 roku urodziła się Klementyna Hoffmanowa, pisarka, która swoją działalnością przyczyniła się do zmiany poglądów na rolę kobiety w społeczeństwie i ich wychowanie.

Sama wychowana w kulcie cudzoziemszczyzny, postanowiła nadać kształceniu charakter narodowy i patriotyczny. Już pierwsze dzieło przyniosło jej uznanie i rozgłos. Pomimo że program w nim zawarty ograniczał się do popularyzowania tradycyjnych obowiązków kobiety jako matki i żony.

Nowością w następnych utworach był postulat kształcenia i przygotowania kobiet do pracy zarobkowej. Miał to być pierwszy krok do usamodzielnienia się.

Pisarka przerwała swoją działalność literacką w czasie powstania listopadowego. Stworzyła Związek Dobroczynności Patriotycznej, organizowała Towarzystwo Opieki Rannych i pracowała w lazaretach wojskowych.

Po upadku powstania wyjechała do Francji, gdzie zmarła w 1845 roku. 


Posłuchaj
49:56 2022_09_18 16_01_27_PR2_Lato_Polskiego_Romantyzmu.mp3 Klementyna z Tańskich Hoffmanowa i artystyczna rola kobiet (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadzenie: Andrzej Sułek

Data emisji: 18.09.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Cyprien Katsaris przywraca pamięć o kompozycjach uczniów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:20
- Chciałem zademonstrować jak silne więzi muzyczne łączyły Chopina z jego uczniami, ponieważ niektóre z wybranych utworów brzmią, jak napisane przez mistrza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia cypryjsko-francuski pianista Cyprien Katsaris, który wystąpił w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Janion o tym, jak romantyzm dokonał wyzwolenia wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 13:00
- To właśnie romantyzm dokonał pierwszego wyzwolenia wyobraźni, która była wyobraźnią szaloną, dziką. Jest czymś, co nie tylko daje się oswoić, ale czymś, co w zasadniczy sposób zagraża porządkowi - mówiła przed laty w Polskim Radiu nieżyjąca już historyczka literatury i badaczka romantyzmu, prof. Maria Janion.
rozwiń zwiń