REKLAMA

"Za jeden uśmiech". Kulturoznawczyni: symbolika lasu jest ambiwalentna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2022 17:54
- Dla kulturoznawcy, dla folklorysty las jest rozpoznawany jako przestrzeń, gdzie bujnie pleni się życie. Jest też symbolem dobrego początku każdego życia. Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu" pokazał nam matecznik, który jest w głębi lasu, do którego nikt nie może dojść, a gdzie zwierzęta bezpiecznie chronią się i dorastają - mówiła w Dwójce prof. Katarzyna Smyk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Lat od wieków inspiruje ludzi do tworzenia baśni i niesamowitych historii. Może być także inspiracją dla muzyków
Lat od wieków inspiruje ludzi do tworzenia baśni i niesamowitych historii. Może być także inspiracją dla muzykówFoto: Pixabay.com

Radiowa wyprawa do lasu

Mroczny, ciemny, niebezpieczny, ale także pełen życia, piękna i zieleni... Jest domem dzikich zwierząt i magicznych stworów, choć i nas może chronić i żywić. Jest bowiem miejscem odpoczynku, oddechu od codzienności, ale też niezwykłych spotkań z przyrodą, z innymi ludźmi czy po prosu z pięknymi widokami. Inspiruje literatów, muzyków czy fotografów. Bohaterem przedostatniej wakacyjnej audycji "Za jeden uśmiech" był las.

Ambiwalentna symbolika

Prof. Katarzyna Smyk zajmuje się zawodomo m.in. baśniami. Niewiele jest motywów tak często się w nich powtarzających jak właśnie las. - Mówi się o nim "las ojciec i żywiciel nasz". Jest to bardzo istotne w takich obszarach, gdzie człowiek żył bardzo blisko lasu, gdzie las go utrzymywał, dawał między innymi pożywienie - tłumaczyła kulturoznawczyni.

Ale jest też druga, zgoła przeciwna symbolika związana z lasem. - W kulturze tradycyjnej, która patrzy na świat przez okulary magiczne, jest on obszarem sił wrogich człowiekowi. Jest to obszar dzikiej przyrody, pełen niebezpieczeństw i nieznanych miejsc, nad którymi się na panuje. To z tego powodu usłyszymy od starszych mieszkańców wsi w niektórych miejscach Polski, że w lesie jest błąd. To znaczy miejsce, w którym bardzo łatwo można zabłądzić - opowiadała prof. Katarzyna Smyk.

Posłuchaj
114:55 2022_09_10 14_59_23_PR2_Za_jeden_usmiech.mp3 Radiowa wyprawa do lasu (Za jeden uśmiech/Dwójka) 

Gośćmi audycji byli również wiolonczelista Jakub Gucik, który mówił o tym, jak las może inspirować muzyka oraz prof. Urszula Zajączkowska, która dzieliła się swoją wyjątkową perspektywą poetki i botaniczki. A do tego - jak zwykle - pojawiło się dużo dźwiękowych skarbów z archiwum.

Czytaj także:

***

"Za jeden uśmiech" to wakacyjny cykl audycji, będący kontynuacją jubileuszowej serii "Dwie do setki". Tym razem okazją do podróży są dzieła literackie i filmowe, które kojarzą się z letnim czasem czy wydarzenia sprzed lat – wszystko, co daje nam szansę na nowo odkrywać najradośniejsze nagrania z archiwum Polskiego Radia oraz spotkać na letnich szlakach wybitnych twórców kultury.

W każdej audycji najciekawsze wspomnienie naszych Słuchaczy nagradzamy atrakcyjnymi nagrodami.

***

Tytuł audycji: Za jeden uśmiech

Prowadzili: Monika Zając i Roch Siciński​

Goście: prof. Katarzyna Smyk (Intytut Nauk o Kulturze Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), Jakub Gucik (wiolonczelista), prof. Urszula Zajączkowska (poetka, botaniczka)

Data emisji: 10.09.2022

Godzina emisji: 15.00

pg


Czytaj także

Nie taki Śląsk czarny, jak go malują!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 17:27
Śląsk kojarzy się zwykle z węglem, kopalniami, kominami... W ramach audycji "Lato z przyrodą" Karolina Rożej odwiedziła osadę Hamerla na terenie Katowic, żeby... obalić ten stereotyp!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bory Tucholskie. W cieniu pomników przyrody

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 18:00
Tym razem audycja "Lato z przyrodą" była nadawana z Tucholi. To serce Borów Tucholskich, jednego z najważniejszych i najokazalszych leśnych zakątków Polski, no i przede wszystkim parku narodowego oraz licznych rezerwatów.
rozwiń zwiń